Հայաստանի կատարած քայլերը որոշ հույսեր են արթնացրել Ադրբեջանի նախագահի մոտ. քաղաքագետ
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը լուրջ առավելություն է ձեռք բերել, բանակցային գործընթացում նրա դիրքերը շատ ավելի լավն են, քան նախկինում, Aysor.am-ի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, թե Ադրբեջանն այսօր առավելություն ունի թե՛ բանակցային սեղանի շուրջ, թե՛ մարտի դաշտում։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի շահեկան դիրքը երևում է թե՛ հռետորաբանության փոփոխությունից, թե՛ նախկինում եղած ձևակերպումների առավել կոշտացումից։
«Այս ամենով հանդերձ՝ կարող եմ ասել, որ Իլհամ Ալիևի նկատառումը ճիշտ է։ Ինչ վերաբերում է մարտի դաշտում Ադրբեջանի կարգավիճակին, ապա դատելով բաց աղբյուրներից և այն տեղեկություններից, թե ինչ քանակությամբ զինատեսակներ է հակառակորդ երկիրը ձեռք բերել վերջին տարիների ընթացքում, ապա, այո, կարող ենք ասել, որ Ալիևն այստեղ ևս ճիշտ է», - նշեց Աղասի Ենոքյանը։
Անդրադառնալով ադրբեջնական Real TV-ին տված հարցազրույցում Ալիևի հայտնած այն մտքին, որ Արցախյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում՝ քաղաքագետը նկատեց, որ սա Ադրբեջանի երազանքն է, և այս ընթացքում բանակցային գործընթացում Հայաստանի կատարած քայլերն ինչ-ինչ հույսեր են արթնացրել Ադրբեջանի նախագահի մոտ։
«Բայց կարծում եմ, որ թե՛ Հայաստանը, և թե՛ ԵԱՀԿ միջնորդները նման չբալանսավորված լուծումներ թույլ չեն տա։ Ամեն դեպքում, Ալիևի այս հայտարարությունն ուղղված է ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին լսարանին, և կարելի է ասել, որ հակառակորդ երկրի ղեկավարի նման հռետորաբանությունը պայմանավորված է Ադրբեջանի առաջ քայլերով կամ ավելի շուտ՝ Հայաստանի հետքայլերով», - ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, որ «այսօր աշխարհում ուժի գործոնը դառնում է գերակշռող, և «ուժն է ծնում իրավունք», Աղասի Ենոքյանը նկատեց, որ Ադրբեջանի ղեկավարն իրեն նման արտահայտություն թույլ է տալիս մի շատ պարզ պատճառով՝ քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջ չեն մղում ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառման նախապայմանը։
«Իհարկե, աշխարհում միայն ուժը չէ, որ ամեն ինչ որոշում է։ Աշխարհում խնդիրները լուծվում են տարբեր գործոնների համադրմամբ», - ասաց քաղաքագետը։

During the recent months Azerbaijan has gained a serious privilege and its positions in the negotiation process are better than previously, political analyst Aghasi Yenokyan said, speaking to Aysor.am, referring to the statement of Azerbaijani president Ilham Aliyev that Azerbaijan has privileges at the table of negotiations and in battle field.
He said Azerbaijan’s privilege is seen both from their rhetoric and toughening of their formulations.
“With all this, I may say that Ilham Aliyev’s remark is right. As to Azerbaijan’s status in the battle field, according to the open sources and the available information on how many weapons the country has acquired during the recent years, then yes, we may register that Aliyev is right,” Yenokyan said.
As to the recent thought voiced by Aliyev in an interview with Real TV that Artsakh conflict must be regulated only in the framework of Azerbaijan’s territorial integrity, the analyst said that it is the Azerbaijan’s dream and Armenia’s recent steps at the negotiation process aroused some hopes among the Azerbaijani president.
“But I think both Armenia and the OSCE mediators will not allow unbalanced solutions. In any case Aliyev’s statement’s are addressed both to the domestic and foreign audience and such rhetoric of the country’s president is agreed with the Azerbaijani progress in the process, or more right to say Armenia’s regress,” he said.
As to Aliyev’s statement that “force factor becomes dominating in the world today” and “force gives birth to right,” Yenokyan said that Azerbaijani president allows himself such phrases because OSCE Minsk Group mediators do not forward the pre-condition of exclusion of force.
“Of course, force is not the only thing that determines everything. Issues in the world are being solved in combination of different factors,” the political analyst said.