Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասի Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ:
«Հունվարի 18-ին էինք այս դիմումը ներկայացրել, որը երկորդն էր։ Մենք երեք դիմումներ ենք ներկայացրել Սահմանադրական դատարան», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՍԴ-ում Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նա ասաց, որ առաջինը վարույթ չէր ընդունվել, սակայն այն խնդիրը, որը բարձրաձայնվել էր, դատարանը համակարծիք է եղել իրենց հետ։
«Երկրորդ դիմումը վերաբերում էր Քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասին։ Վճռաբեկ դատարանը, ըստ էության, չլուծող դատական ակտերի մասով, ըստ օրենսգրքի, ունի երկու լիազորություն՝ մերժել վճռաբեկ բողոքը կամ կայացնել նոր դատական ակտ։ Վճռաբեկ դատարանը իր իսկ նախադեպային որոշմամբ արձանագրել էր հետևյալը՝ 419-րդ  հոդվածի 2-րդ մասը պետք է ընկալել այնպես, ինչպես նախատեսված է 1-ին մասով», - ասաց նա։
Արամ Վարդևանյանը նշեց, որ դիմումը վերաբերում էր նաև այն հարցին, որ կալանքի գործերով քննությունը վճռաբեկ վարույթում խախտում է ողջամիտ ժամկետում անձի արդար դատաքննության իրավունքը։
Սահմանադրական դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչն ասաց, որ գործով զեկուցող է նշանակվել ՍԴ դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը, իսկ դատաքննությունը տեղի կունենա գրավոր ընթացակարգով։

Constitutional Court of Armenia has given proceeding to the application of the second president Robert Kocharyan on disputing the constitutionality of the Article 419 part 2 of the Criminal Code.
“We have filed the application on January 18 which was the second one. We have filed three applications to the Constitutional Court,” Kocharyan’s representative, attorney Aram Vardevanyan told Aysor.am.
He said theCourt has not given a proceeding to the first one, but the court agreed with the voiced issue.
“The second application relates to the 2d part of Article 419 of the Criminal Code. The Court of Cassation has two authorities, according to the law, reject the appeal or make a new judicial act. The Court of Cassation with its precedented decision registered that the 2d part of the article must be perceived in a way as the 1st part,” he said.
Aram Vardevanyan noted that the application refers to the violation of right of a person to a fair trial in reasonable timeframe.
Kocharyan’s representative said the judge will be Alvina Gyulumyan. The trial will start from April 9.