Հայաստանի հանրության կողմից ընկալված է տնտեսական հեղափոխության մեր բանաձևը. Վարչապետ
Հայաստանի հանրության կողմից ընկալված է տնտեսական հեղափոխության մեր բանաձևը, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարոեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ կառավարությունը պետք է ընդունի կառավարության ծրագրից բխող միջոցառումների ցանկը, սակայն այդ ցանկը պետք է տարանջատվի հեղափոխությունը խթանող միջոցառումների ցանկից:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարեց՝ վերանայել բոլոր ներդրումային առաջարկները, գույքագրել դրանք, բացահայտել ներդրումների համար առկա խնդիրները, կենտրոնացնել տեղեկատվությունը տնտեսական ներդրումների և զարգացման նախարարությունում:
Նա հանձնարարեց նաև կարգավորումների պարզեցման քարտեզ կազմել, ջրի, գազի հասանելիության հարցը լուծել, ներդրումային հայկական հիմնադրամի ստեղծման աշխատանքը արագացնել:
Անդրադառնալով սեզոնային աշխատանքի ժամանակաշրջանին՝ նա ասաց, որ աշխատելու դեպքում չպետք է մարդկանց զրկել ընտանեկան և սոցիալական նպաստից։
Վարչապետը հանձնարարեց մեծ թափով սկսել վերամասնագիտական ուսումնական կենտրոնների ստեղծումը, ակտիվացնել և զարգացնել այն բոլոր ուսումնական կենտրոնները, որոնց նպատակը մարդկանց բիզնես հմտություններ սովորեցնելն է:
Վարչապետը նաև գյուղատնտեսության ոլորտին ուղղված հանձնարարականներ ներկայացրեց՝ նշելով, որ կաթիլային ոռոգման, գյուղատնտեսական նոր տեխնոլոգիաների ներդրման աշխատանքը ավելի արդյունավետ լինի:

Общественность Армении восприняла нашу формулу экономической революции – Никол Пашинян
Наша формула экономической революции воспринята общественностью Армении, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что правительство должно принять перечень мероприятий, которые вытекают из программы правительства, однако этот перечень должен быть разграничен от перечня мероприятий, стимулирующих революцию.
Никол Пашинян поручил пересмотреть все инвестиционные предложения, инвентаризировать их, выявить существующие проблемы, сосредоточить информацию в министерстве экономического развития и инвестиций.
Он поручил также составить карту по упрощению регулирований, решить вопрос доступности воды, газа, ускорить работу по созданию армянского инвестиционного фонда.
Обратившись к сезонным работам, премьер заявил, что если люди работают, нельзя лишать их семейных и социальных пособий.
Премьер поручил начать с большим размахом создание учебных центров по профессиональной переподготовке и перепрофилированию, активизировать и развивать все учебные центры, цель которых обучить людей навыкам бизнеса.
Премьер дал также ряд поручений, направленных на развитие сферы сельского хозяйства, отметив, что работы по внедрению системы капельного орошения, новых сельскохозяйственных технологий должны стать более эффективными.