Ռուսական կողմը փորձում է հայկական մարդասիրական առաքելության գործուղման համատեքստում գրգռել ԱՄՆ-ին. վերլուծաբան
15/02/2019 18:15
Ի սկզբանե պարզ էր, որ սիրիական ճգնաժամում մեր ներգրավվածությունը ռիսկաշատ է ոչ միայն այն պատճառով, որ այդ խնդիրը «ճահիճ» է անգամ մեծ տերությունների համար, այլ նաև այն բանի համար, թե խոշոր խաղացողների կողմից ինչպես կընկալվի Հայաստանի մասնակցությունը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Միջազգային և անվտանգության հարցերի hայկական ինստիտուտի հիմնադիր, քաղաքական վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանն՝ անդրադառնալով Սիրիա հայաստանյան մարդասիրական առաքելություն գործուղելու շուրջ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հակադիր դիրքորոշումներին։
«Միացյալ Նահանգները չի ողջունել և կտրականապես դեմ է եղել Սիրիայում Ռուսաստանի ծավալած գործունեությանը, հետևաբար բնական էր, որ խնդիր է առաջանալու՝ այս դերակատարներից յուրաքանչյուրն ինչպես է դիրքավորվելու Հայաստանի կատարած քայլի նկատմամբ։
Անկեղծ ասած, ես գոհացուցիչ եմ համարում ՀՀ արտգործնախարարության դիրքորոշումը, որն, ըստ էության, հասկացրեց, որ Հայաստանից Սիրիա մարդասիրական առաքելություն գործուղելը պետք չէ դիտարկել որպես այս կամ այն ճամբարին սատարող քայլ։ Հայկական կողմը հղում կատարեց ՄԱԿ-ի շրջանակներում Սիրիային ցուցաբերվող հումանիտար աջակցության վրա։ Հայկական կողմն ակնհայտորեն հասկացրեց, որ գործելու է այդ շրջանակներում, և բացի հայ համայնքի և Սիրիայի ժողովրդի կարիքների լուծումը, այլ հարթություն չի տեղափոխվելու», - նշեց Ստյոպա Սաֆարյանը։
Վերլուծաբանի խոսքով՝ մնացած հարցերը երկու գերտերության կարգավորման տիրույթում են։
Ստյոպա Սաֆարյանի համոզմամբ՝ ռուսական կողմի գոհունակությունը, այդ թվում՝ ՌԴ պետդումայի ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի՝ հայկական կողմին ուղղված գնահատանքի խոսքերը նպատակ ունեն գրգռելու ամերիկյան կողմին։
Վերլուծաբանը միաժամանակ շեշտեց, որ հայկական մարդասիրական առաքելության՝ Սիրիա գործողումը չի կարող երկու կողմերի միջև հետագա շահարկումների առիթ հանդիսանալ։
«Կարծում եմ՝ հարցն ավարտված է, որովհետև դիրքորոշումները, գոնե հայկական կողմից, բարձրաձայնվել են։ Դրանք բացարձակապես այն խնդիրների մասին չեն կամ այն դաշտում չեն, որտեղ խոշոր խաղացողներն են ներկայացված։ Այստեղ որևէ մեկի «ջրաղացին ջուր լցնելու» խնդիր չկա», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

With its positive evaluations Russia aims at irritating the U.S. side: political analyst on deploying Armenian humanitarian mission in Syria
It was clear from the very beginning that our involvement in the Syrian crisis was risky and not only due to it being a “bog” even for big states but due to the perception of Armenia’s participation there by the big states, political analyst Styopa Safaryan told Aysor.am, referring to the reactions of the USA and Russia over deployment of Armenian humanitarian mission in Syria.
“The United States did not hail and was strongly against Russia’s activity in Syria, consequently it was clear how the USA and Russia would respond to Armenia’s step,” he said.
“Frankly speaking, I consider the position of the Armenian Foreign Ministry satisfactory, which in essence, made it clear that sending humanitarian mission to Syria should not be viewed as a step aimed at backing any of the camps,” he said, adding that the Armenian side made reference to the humanitarian assistance to Syria in the sidelines of the UN and will not undertake any other activities but helping the Armenian community and Syrian people.
The analyst said the other issues are to be regulated between the two states.
Styopa Safaryan said that the positive evaluation of the step by the Russian side, including by the State Duma Committee’s chairman Leonid Kalashnikov is aimed at irritating the U.S. side.
At the same time the analyst stressed that the deployment of the Armenian humanitarian mission in Syria cannot become a reason for further speculations between the two parties.
“I think the issue is over as the positions have already been voiced by the Armenian side,” he said, adding that the Armenian mission is not in the field of big gamers.