Յուրի Խաչատուրովն ընդդեմ Ստեփան Գրիգորյանի դատական նիստը հետաձգվեց. Գրիգորյանին ժամանակ էր պետք
Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում հետաձգվեց Յուրի Խաչատուրովն ընդդեմ Ստեփան Գրիգորյանի դատականի նիստը:
Այսօր դատավոր Տաթևիկ Ստեփանյանի նախագահությամբ կայացած նիստում պատասխանող կողմը դատարանին միջնորդել է լրացուցիչ ժամանակ տրամադրել իրենց առարկությունները հիմնավորելու և հավելյալ ապացույցներն ուսումնասիրելու համար: Պատասխանող կողմի պնդմամբ, լրացուցիչ ժամանակն անհրաժեշտ է իրենց դիրքորոշումը հստակեցնելու համար: Միջնորդությունը դատարանը բավարարեց, և դատական նիստը հետաձգվեց մինչև մարտի 15-ը:
Ավելի վաղ կայացած նախնական դատական նիստում պատասխանող կողմը՝ ի դեմս քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանի, առարկել էր Խաչատուրովի ներկայացուցչի կողմից ներկայացված քաղաքացիական հայցին:
«Մենք վճռական ենք տրամադրված, և մեր պահանջները հստակ են», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Խաչատուրովի ներկայացուցիչ, փաստաբան Գրիգոր Բեքմեզյանը:
Հիշեցնենք՝ ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալ Յուրի Խաչատուրովը հայց էր ներկայացրել ընդդեմ Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահ, քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանի: Խաչատուրովը դատարանից պահանջում է պատվին և արժանապատվությանը պատճառված վնասի հատուցման և հերքման պարտավորեցնելու պահանջ է ներկայացրել:
Մասնավորապես, քաղաքացիական հայցով հայցվորները պահանջել են, որ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում Ստեփան Գրիգորյանը պարտավորվի Ա1+ հեռուստաընկերությանը հարցազրույց տալ, որում կհերքի Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ նախկինում իր կողմից հնչեցրած փաստացի սուտ տվյալները, ապա այդ հարցազրույցի տեսագրությունը տեղադրի իր ֆեյսբուքյան էջում:
Հայցով նաև պահանջվել է պարտավորեցնել Ստեփան Գրիգորյանին վճարել 2 մլն ՀՀ դրամ՝ որպես պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող սուտ տեղեկություններ տարածելու միջոցով բարի համբավին հասցված բարոյական ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում: ՆԿատենք, որ 2 մլն դրամը այս գործերով դրամական փոխհատուցման առավելագույն սահմանաչափն է:
Քաղհայց ներկայացնելու պատճառն այն էր, որ Ստեփան Գրիգորյանն իր հարցազրույցում խոսել էր 2016-ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասին՝ ասելով, թե որոշ գեներալներ չեն եղել իրենց տեղում, կարճ ժամանակում չեն եկել աշխատավայր, ինչպես նաև մեղադրանքներ էր հնչեցրել առ այն, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմից օրերին որոշ տարածքներ վաճառվել են ՀՀ գեներալների՝ այդ թվում Յուրի Խաչատուրովի կողմից:
Ըստ հայցվոր կողմի, փաստացի, Ստեփան Գրիգորյանը գեներալիտետին, նաև Խաչատուրովին մեղադրել էր պետական դավաճանության մեջ:

Судебное заседание по иску Юрия Хачатурова против Степана Григоряна отложено
Сегодня в суде общей юрисдикции Еревана отложено судебное заседание по иску Юрия Хачатурова против Степана Григоряна.
На состоявшемся под председательством судьи Татевик Степанян заседании сторона ответчика ходатайствовала о предоставлении дополнительного времени для обоснования возражений и изучения дополнительных доказательств. По утверждению стороны ответчика, дополнительное время необходимо для уточнения их позиции. Суд удовлетворил ходатайство стороны ответчика и судебное заседание отложено до 15 марта.
Ранее в ходе предварительного судебного заседания сторона ответчика в лице Степана Григоряна возразила против гражданского иска представителя Юрия Хачатурова.
«Мы настроены решительно, у нас требования четкие», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am представитель Хачатурова Григор Бекмезян.
Напомним, бывший генеральный секретарь ОДКБ, обвиняемый по делу 1 марта Юрий Хачатуров обратился в суд с иском о защите чести, достоинства и деловой репутации против председателя Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества Степана Григоряна.
В исковом заявлении отмечается, что Степан Григорян распространил заведомо ложные сведения, тем самым оскорбил и попытался опорочить честь и достоинство Юрия Хачатурова.
В суд представлены видеозапись интервью Степана Григоряна (от 30 июля 2018 года телекомпании «А1+») и ссылки, в которых, аналитик высказывает необоснованные факты, распространяет заведомо ложные сведения о Хачатурове, фактически обвиняя его в государственной измене.
Отметим, что Степан Григорян в своем интервью говорил о четырехдневной войне в апреле 2016 года, заявив, что некоторые генералы отсутствовали на своих местах, не явились на свои места в кратчайшие сроки, а также озвучил обвинения, согласно которым, в дни апрельской четырехдневной войны некоторые территории были проданы генералами армянской армии, в числе которых значится и Юрий Хачатуров.
Фактически, Степан Григорян обвинил Высший Армейский Генералитет в государственной измене.
Иском также есть требование обязать Степана Григоряна выплатить 2 миллиона армянских драм в качестве компенсации за моральный нематериальный вред, нанесенный репутации путем распространения ложных сведений, порочащих честь и достоинство.