Ես միշտ ավելի կողմ եմ եղել ուժեղ նախագահական կառավարման համակարգին, քանի որ Հայաստանի նման կիսապատերազմական վիճակում գտնվող երկրում շատ բաներ պետք է գերկենտրոնացված լինեն, և օպերատիվ որոշումներ կայացվեն։ Ծայրահեղ դեպքում Հայաստանին հարիր է կիսանախագահական համակարգը, սակայն այս պարագայում վարչապետը, միևնույն է, շատ դեպքերում շատ ավելի մեծ դեր է ունենում, քան նախագահը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանն՝ անդրադառնալով ՀԱԿ-ի առաջարկին՝ վերադառնալով կիսանախագահական կառավարման համակարգին։
Նրա համոզմամբ՝ կառավարման գործող մոդելը ներկա շրջափուլում Հայաստանի համար արդյունավետ չէ։
«Միաժամանակ, անցումը պառլամենտական կառավարման համակարգին ռեգրես կամ պրոգրես չեմ համարում, որովհետև դա հարաբերական հասկացողութուն է։ Կարծես վերադառնում ենք մի քանի տարի առաջվա դիսկուրսներին, թե որ կառավարման համակարգն է լավ՝ նախագահականը, կիսանախագահականը, թե պառլամենտականը։ Բայց ես չեմ կարծում, որ տեսական բանավեճը լուծում ունի։ Սա, իսկապես, ճաշակի և ադապտացիայի հարց է», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Վիգեն Հակոբյանի կարծիքով, կառավարման կիսանախագահական ձևին վերադառնալու առաջարկով ՀԱԿ-ը քաղաքական նոր օրակարգ է սահմանում, որը, դժվար է ասել, թե որքանով է համընկնում ՀՀ գործող իշխանության ցանկությունների հետ։
«Ժամանակին, երբ խորհրդարանում քննարկվում էր կիսանախագահական կարգից պառլամենտական համակարգի անցում կատարելու հարցը, ընդդիմադիր Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր, որ դա կեղծ օրակարգ է։ Ամբողջ հարցը նրանում է, թե կառավարման կարգի փոփոխությամբ ինչ խնդիր է լուծվում», - նկատեց մեր զրուցակիցը։
Վիգեն Հակոբյանն անդրադարձավ նաև Արցախի պետական կառավարման համակարգին՝ շեշտելով, որ հայկական երկրորդ պետությունում գործող նախագահական մոդելը շատ արդյունավետ է։
«Ապրիլյան պատերազմից հետո այնտեղ որոշում ընդունցին կիսանախագահականից անցում կատարել նախագահական համարգի, որովհետև կյանքը ցույց տվեց, որ այսպիսի պատմական ժամանակաշրջանում պետք է ավելի կուռ, կոնսոլիդացված, գուցե ավելի պարզ համակարգ, այլ ոչ՝ բարդ հավասարակշռվող մեխանիզմներով համակարգ», - նշեց քաղտեխնոլոգը։
Վերջում Վիգեն Հակոբյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որքան էլ Հայաստանում ներկայումս գործում է խորհրդարանական կառավարման ձևը, հասարակության մոտ այն արդարացիորեն ընկալվում է որպես սուպերվարչապետական։
«Հայաստանում պրակտիկան ցույց է տալիս, որ դու կարող ես լինել լավ քաղաքական գործիչ, բայց ոչ միշտ՝ արդյունավետ գործադիրի ղեկավար», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ ԼՀԿ-ն և ՀՀԿ-ն կիսանախագահական կառավարման համակարգին անցում կատարելը որակել են հետընթաց, իսկ ահա ԲՀԿ-ն այս հարցով քննարկում չի ծավալել՝ վերջնական տեսակետ հայտնելու համար։

Действующая модель управления на данном этапе неэффективна для Армении – Виген Акопян
Я всегда был сторонником сильной президентской системы правления, поскольку в такой стране как Армения, находящейся в полувоенном положении, многие решения должны приниматься централизовано и оперативно. По крайней мере, Армении больше подходит полупрезидентская система, однако в наших условиях премьер-министра все равно в большинстве случаев играет более важную роль, чем президент, заявил в беседе с корреспондентом политтехнолог Виген Акопян, комментируя предложение «Армянского национального конгресса» (АНК) о переходе к полупрезидентской системе.
По его убеждению, на данном этапе действующая модель управления неэффективна для Армении.
«При этом я не считаю переход к парламентской модели прогрессом или регрессом. поскольку это относительное понятие. Сейчас вроде, мы возвращаемся к дискурсу, который был несколько лет назад, какая система управления лучше – полупрезидентская или парламентская. Однако я не считаю, что теоретическая дискуссия на эту тему не имеет решения. В действительности это вопрос вкуса и адаптации», - сказал Виген Акопян.
По мнению политтехнолога, предлагая переход в полупрезидентской системе, АНК формирует новую повестку, которая, сложно сказать, насколько совпадает с желанием действующих властей.
«В свое время, когда в парламенте обсуждался вопрос перехода от полупрезидентской системы к парламентской, оппозиционер Никол Пашинян говорил, что это ложная повестка. Весь вопрос в том, какую задачу решает смена модели управления», - отметил он.
Виген Акопян обратился также к системе государственного управления Арцаха, отметив, что действующая во втором армянском государстве модель очень эффективна.
«После апрельской войны здесь было принято решение о переходе от полупрезидентской системы к президентской, поскольку жизнь показала, что в такой исторический период необходима более консолидированная, единая, возможно более простая система, а не сложная система с механизмами баланса», - отметил политтехнолог.
Виген Акопян обратил также внимание на тот факт, что хотя в Армении в настоящее время действует парламентская система правления, в обществе она справедливо воспринимается как суперпремьерская.
«В Армении практика показывает, что можно быть хорошим политическим деятелем, однако не всегда – эффективным руководителем правительства», - сказал он.
Отметим, что партия «Светлая Армения» и Республиканская партия Армении считают переход к полупрезидентской системе правления регрессом, а в партии «Процветающая Армения» этот вопрос пока не обсуждался.