Ես միշտ ավելի կողմ եմ եղել ուժեղ նախագահական կառավարման համակարգին, քանի որ Հայաստանի նման կիսապատերազմական վիճակում գտնվող երկրում շատ բաներ պետք է գերկենտրոնացված լինեն, և օպերատիվ որոշումներ կայացվեն։ Ծայրահեղ դեպքում Հայաստանին հարիր է կիսանախագահական համակարգը, սակայն այս պարագայում վարչապետը, միևնույն է, շատ դեպքերում շատ ավելի մեծ դեր է ունենում, քան նախագահը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանն՝ անդրադառնալով ՀԱԿ-ի առաջարկին՝ վերադառնալով կիսանախագահական կառավարման համակարգին։
Նրա համոզմամբ՝ կառավարման գործող մոդելը ներկա շրջափուլում Հայաստանի համար արդյունավետ չէ։
«Միաժամանակ, անցումը պառլամենտական կառավարման համակարգին ռեգրես կամ պրոգրես չեմ համարում, որովհետև դա հարաբերական հասկացողութուն է։ Կարծես վերադառնում ենք մի քանի տարի առաջվա դիսկուրսներին, թե որ կառավարման համակարգն է լավ՝ նախագահականը, կիսանախագահականը, թե պառլամենտականը։ Բայց ես չեմ կարծում, որ տեսական բանավեճը լուծում ունի։ Սա, իսկապես, ճաշակի և ադապտացիայի հարց է», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Վիգեն Հակոբյանի կարծիքով, կառավարման կիսանախագահական ձևին վերադառնալու առաջարկով ՀԱԿ-ը քաղաքական նոր օրակարգ է սահմանում, որը, դժվար է ասել, թե որքանով է համընկնում ՀՀ գործող իշխանության ցանկությունների հետ։
«Ժամանակին, երբ խորհրդարանում քննարկվում էր կիսանախագահական կարգից պառլամենտական համակարգի անցում կատարելու հարցը, ընդդիմադիր Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր, որ դա կեղծ օրակարգ է։ Ամբողջ հարցը նրանում է, թե կառավարման կարգի փոփոխությամբ ինչ խնդիր է լուծվում», - նկատեց մեր զրուցակիցը։
Վիգեն Հակոբյանն անդրադարձավ նաև Արցախի պետական կառավարման համակարգին՝ շեշտելով, որ հայկական երկրորդ պետությունում գործող նախագահական մոդելը շատ արդյունավետ է։
«Ապրիլյան պատերազմից հետո այնտեղ որոշում ընդունցին կիսանախագահականից անցում կատարել նախագահական համարգի, որովհետև կյանքը ցույց տվեց, որ այսպիսի պատմական ժամանակաշրջանում պետք է ավելի կուռ, կոնսոլիդացված, գուցե ավելի պարզ համակարգ, այլ ոչ՝ բարդ հավասարակշռվող մեխանիզմներով համակարգ», - նշեց քաղտեխնոլոգը։
Վերջում Վիգեն Հակոբյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որքան էլ Հայաստանում ներկայումս գործում է խորհրդարանական կառավարման ձևը, հասարակության մոտ այն արդարացիորեն ընկալվում է որպես սուպերվարչապետական։
«Հայաստանում պրակտիկան ցույց է տալիս, որ դու կարող ես լինել լավ քաղաքական գործիչ, բայց ոչ միշտ՝ արդյունավետ գործադիրի ղեկավար», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ ԼՀԿ-ն և ՀՀԿ-ն կիսանախագահական կառավարման համակարգին անցում կատարելը որակել են հետընթաց, իսկ ահա ԲՀԿ-ն այս հարցով քննարկում չի ծավալել՝ վերջնական տեսակետ հայտնելու համար։

Current system of governance not effective for Armenia at present: political technologist
I have always been for strong presidential governance system, as in a country like Armenia which is in semi-war situation many things must be extra-centralized and operative decisions must be made, in the extreme case Armenia needs semi-presidential system but in such case the prime minister again has more authorities than the president, political technologist Vigen Hakobyan told Aysor.am, referring to the ANC proposal to return to semi-presidential governance system.
He said that the acting governance model in the current phase is not effective for Armenia.
“At the same time, the transition into parliamentary governance system is not a regress or progress as it is a relative concept. As if we are returning to the discourses of past years on which governance system is better presidential, semi-presidential or the parliamentary. But I do not think that this debate has a solution. This is really a matter of taste and adaptation,” the interlocutor said.
Hakobyan stressed that with its proposal to return to the semi-presidential governance, the ANC sets new political agenda which hardly coincides with the wishes of the incumbent authorities.
The expert said that the important thing is to understand what issue the change of the governance system solves.
Vigen Hakobyan referred to the Artsakh governance system, describing the presidential model of governance there very effective.
“After the April war a decision was made there to pass from semi-presidential into presidential governance system as the life has shown that in such historic period there is a need of more consolidated system and not a one with mechanisms of complicated balance,” the expert said.
“In Armenia practice has shown that you can be a good political figure but not always an effective executive leader,” Hakobyan concluded.