Ամենևին կողմնակից չեմ կիսանախագահական կառավարման մոդելի անցում կատարելուն. Արարատ Միրզոյան
Ամենևին կողմնակից չեմ կիսանախագահական կառավարման մոդելի անցում կատարելուն, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
«Կարծում եմ, որ պետք է շարունակել առաջ գնալ: Հիմա ունենք խորհրդարանական համակարգ ու պետք է ամեն ինչ անենք այդ համակարգի առաջ գնալու համար: Սահմանադրական փոփոխություններ հնարավոր են, թեև կարծում եմ, ոչ այդպիսի մասշտաբային փոփոխունների տեսքով, որ երկիրը խորհրդարանականից անցում կատարի կիսանախագահականի», - ասաց նա:
ԱԺ նախագահը չհերքեց՝ քաղաքական թիմի օրակարգում Սահմանադրական փոփոխությունների հարցը կա, մինչդեռ կոնկրետ կետեր դժվարացավ նշել. «Շրջանական առայժմ հստակեցվում է»:
ԱԺ նախագահը չբացառեց, որ քննարկման հարցերի շրջանակում կարող է անդրադարձ լինել նաև նախագահի լիազորությունների հարցին:
Հիշեցնենք, նախորդ շաբաթ ՀԱԿ-ը առաջարկել էր սահմանադրական փոփոխություններ կատարել, անցկացնել հանրաքվե և խորհրդարանական կառավարման մոդելից անցում կատարել կիսանախագահականի:

NA chairman against changing governance system of the country
Chairman of the Armenian National Assembly Ararat Mirzoyan does not back the idea of passing to semi-presidential governance model, he told the reporters today.
“I think we must continue moving forward. Now we have parliamentary system and must do everything for this system to progress. Constitutional reforms are possible though I think not in the scale of turning the country from parliamentary one into semi-presidential,” he said.
The NA chairman did not reject that the issue of constitutional reforms is on the agenda of the political team but did not unveil the concrete provisions, saying that the issue is still being discussed.
The NA chairman did not exclude that the issue of presidential authorities may also be referred to.
Last week the Armenian National Congress proposed to implement constitutional reforms, conduct a referendum and pass from parliamentary governance system to semi-presidential.