Հայաստանն առայժմ շահում է ԵԱՏՄ անդամ լինելուց. տնտեսագետ
Ազատ տնտեսական գոտիներն, առհասարակ, միտված են ներդրումային գրավչությանը, գործարար միջավայրի աշխուժացմանը, ինչն էլ կարող է նպաստել, որ Հայաստանն առավել տեսանելի դառնա արտաքին աշխարհի համար, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանն՝ անդրադառնալով ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանի այն հայտարարությանը, թե Գագիկ Ծառուկյանը Սոչիում առաջարկել է Հայաստանում ԵԱՏՄ երկրների համար ազատ տնտեսական գոտի ձևավորել։
«Ազատ տնտեսական գոտիները շատ տարբեր են լինում՝ և՛ իրենց դասակարգմամբ, և՛ տեսակներով, և՛ նպատակներով, և՛ կախված դրա ուղղվածությունից՝ կարող ենք բխեցնել մեր եզրահանգումներն ու կանխատեսումները։ Եթե բոլոր պայմաններն ապահովվեն՝ օրենքի գերակայություն, շահութաբերության բավարար մակարդակ, ազատ մրցակցային միջավայր և այլն, այս ամենը կարող է դրական ազդել հայաստանյան տնտեսության վրա։ Ենթադրում եմ, որ ազատ տնտեսական գոտին, ինչ ուղղվածություն էլ ունենա, ինչ տեսակի էլ լինի, կարող է բարերար ազդեցություն ունենալ», - նկատեց տնտեսագետը։
Հարցին՝ կարո՞ղ է ԵԱՏՄ երկրների համար Հայաստանում ստեղծվելիք ազատ տնտեսական գոտին նպաստել մեր՝ այդ կառույցում առավել մեծ թափով ներգրավմանը, Թաթուլ Մանասերյանը դրական պատասխան տվեց։
«Որովհետև որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ՝ Հայաստանը կդառնա բարենպաստ միջավայր», - պարզաբանեց նա։
Տնտեսագետին խնդրեցինք նաև գնահատել Հայաստանի՝ այսօր ԵԱՏՄ-ում ունեցած դիրքերը։
«Բարդ հարց եք տալիս։ Ընդհանուր առմամբ, կարող եմ ասել, որ Հայաստանն առայժմ շահում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ լինելուց։ Տնտեսական ցուցանիշները հենց դրա մասին են խոսում, այդ ցուցանիշները, բարեբախտաբար, հուսադրող են», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

Free trade zones are aimed at attracting investments, intensifying business environment, economist Tatul Manaseryan told Aysor.am, referring to the proposal of PAP leader Gagik Tsarukyan to create free economic zone in Armenia for EAEU countries voiced in Sochi. The economist said it may make Armenia more visible for the foreign market.
“Free economic zones are very different with their classification, types, goals, directions. If all conditions are ensured – rule of law, satisfactory income level, free competition environment, etc., it will have positive impact on Armenia’s economy. I suppose that the free economic zone irrespective of its directions and type will be favorable for us,” the economist said.
Asked whether the voiced proposal may promote Armenia’s bigger involvement in the EAEU, Manaseryan said it will, as Armenia, as a member of the organization, will become a favorable environment.
As to Armenia’s current position in the Union, Manaseryan said, “It is a very difficult question. In general, I may say that Armenia wins from being member of the Eurasian Economic Union. The economic figures show it,” he said, adding that the figures are quite encouraging.