Հայաստանն առայժմ շահում է ԵԱՏՄ անդամ լինելուց. տնտեսագետ
Ազատ տնտեսական գոտիներն, առհասարակ, միտված են ներդրումային գրավչությանը, գործարար միջավայրի աշխուժացմանը, ինչն էլ կարող է նպաստել, որ Հայաստանն առավել տեսանելի դառնա արտաքին աշխարհի համար, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանն՝ անդրադառնալով ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանի այն հայտարարությանը, թե Գագիկ Ծառուկյանը Սոչիում առաջարկել է Հայաստանում ԵԱՏՄ երկրների համար ազատ տնտեսական գոտի ձևավորել։
«Ազատ տնտեսական գոտիները շատ տարբեր են լինում՝ և՛ իրենց դասակարգմամբ, և՛ տեսակներով, և՛ նպատակներով, և՛ կախված դրա ուղղվածությունից՝ կարող ենք բխեցնել մեր եզրահանգումներն ու կանխատեսումները։ Եթե բոլոր պայմաններն ապահովվեն՝ օրենքի գերակայություն, շահութաբերության բավարար մակարդակ, ազատ մրցակցային միջավայր և այլն, այս ամենը կարող է դրական ազդել հայաստանյան տնտեսության վրա։ Ենթադրում եմ, որ ազատ տնտեսական գոտին, ինչ ուղղվածություն էլ ունենա, ինչ տեսակի էլ լինի, կարող է բարերար ազդեցություն ունենալ», - նկատեց տնտեսագետը։
Հարցին՝ կարո՞ղ է ԵԱՏՄ երկրների համար Հայաստանում ստեղծվելիք ազատ տնտեսական գոտին նպաստել մեր՝ այդ կառույցում առավել մեծ թափով ներգրավմանը, Թաթուլ Մանասերյանը դրական պատասխան տվեց։
«Որովհետև որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ՝ Հայաստանը կդառնա բարենպաստ միջավայր», - պարզաբանեց նա։
Տնտեսագետին խնդրեցինք նաև գնահատել Հայաստանի՝ այսօր ԵԱՏՄ-ում ունեցած դիրքերը։
«Բարդ հարց եք տալիս։ Ընդհանուր առմամբ, կարող եմ ասել, որ Հայաստանն առայժմ շահում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ լինելուց։ Տնտեսական ցուցանիշները հենց դրա մասին են խոսում, այդ ցուցանիշները, բարեբախտաբար, հուսադրող են», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

Армения пока выигрывает от членства в Евразийском экономическом союзе – Татул Манасерян
В целом свободные экономические зоны направлены на инвестиционную привлекательность, активизацию бизнес-среды, что может поспособствовать тому, чтобы Армения стала более привлекательной для внешнего мира, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Татул Манасерян, касаясь заявления председателя постоянной комиссии по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции Микаела Мелкумяна о том, что Гагик Царукян предложил в Сочи сформировать в Армении свободную экономическую зону для стран ЕАЭС.
«Свободные экономические зоны бывают очень разными и по своей классификации, и по типу, и по целям и наши выводы и прогнозы вытекают зависимости от их направленности. Если будут обеспечены все условия – верховенство закона, достаточный уровень рентабельности, свободная конкурентная среда и т.д., все это может положительно повлиять на армянскую экономику. Предполагаю, что свободная экономическая зона, какое бы направление ни имела, какого бы типа ни была, может повлиять благотворно», - сказал Татул Манасерян.
На вопрос, может ли создание свободной экономической зоны в Армении посодействовать большей вовлеченности страны в эту структуру, экономист ответил положительно.
«Поскольку Армения как член Евразийского экономического союза станет благоприятной средой», - уточнил он.
В ответ на просьбу оценить нынешнюю позицию Армении в ЕАЭС, Татул Манасетрян заявил: «Вы задаете сложный вопрос. В целом, могу сказать, что Армения пока выигрывает от членства в Евразийском экономическом союзе. Экономические показатели говорят именно об этом, к счастью, эти показатели обнадеживают».