Սոչիում Գագիկ Ծառուկյանն առաջարկել է Հայաստանում ԵԱՏՄ երկրների համար ազատ տնտեսական գոտի ձևավորել. Միքայել Մելքումյան
19/02/2019 12:40
Սոչիում Գագիկ Ծառուկյանն առաջարկել է Հայաստանում ԵԱՏՄ երկրների համար ազատ տնտեսական գոտի ձևավորել, ԱԺ-ում ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը:
«Պարոն Ծառուկյանի կողմից եղավ առաջարկ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար ՀՀ-ում ազատ տնտեսական գոտի ձևավորելու խնդրի շուրջ: Դա միայն առաջարկ չէր: Մի կողմից արդյունաբերական գոտիների հարցերի շուրջ մեր օրենսդրությունը անդամ երկրների հետ պիտի լինի համադրելի, այդ առումով մենք պատարստված են, և երկրորդ՝ այդ ազատ տնտեսական գոտիների համար Հայաստանում պետք չէ այլևս օրենք լինի, որովհետև կառավարությանը տրված է լիազորություն տվյալ տիրույթը հայտարարել որպես ազատ տնտեսական գոտի», - ասաց Մելքումյանը:
Նա ընդգծեց՝ ազատ տնտեսական գոտին ենթադրում է, որ մաքսային սահման չի լինի,  կլինի հարկերից ազատում, մտավոր սեփականության արագ գրանցում և ապահովագրություն:
«Եթե մենք գնում ենք դեպի լիակատար ինտեգրացիա ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում, նշանակում է, որ ՌԴ բանկերը նույն մատչելի տոկոսադրույքններով վարկեր կարող են տրամադրել նաև Հայաստանում, դա նաև նշանակում է միասնական էնէրգետիկ շուկա և գազի և էլեկտրաէներգիայի գինը՝ գումարած տրանսակցիոն ծախսերը ու տեղ հասցնելու լոգիստիկան, պետք է համադրելի լինեն: Բա էլ ինչի՞ համար է ինտեգրացիան, հո՞ օդի համար չէ, որ անունը դրել ենք ինտեգրացիա, բայց չկարողանանք օգվել միասնական շուկայի հնարավորություններից: Ամեն դեպքում, առաջանային փուլում Գագիկ Ծառուկյանի առաջարկը բավականին պրոֆեսիոնալ և կշռադատված է եղել այն առումով, որ Հայաստանի ներսում ստեղծում ենք մի գոտի, որտեղ ավելի նպստավոր պայմաններ կան, քան՝ ՌԴ, Բելառուսի կամ Ղազախստանի միջավայրում: Սա առաջին քայլերից է», - ասաց նա:

Гагик Царукян предложил в Сочи сформировать в Армении свободную экономическую зону для стран ЕАЭС – Микаел Мелкумян
19/02/2019 13:37
Гагик Царукян предложил в Сочи сформировать в Армении для стран ЕАЭС свободную экономическую зону, заявил сегодня в ходе заседания постоянной комиссии по региональным вопросам и вопросам Евразиской интеграции председатель комиссии Микаел Мелкумян.
«Господин Царукян предложил сформировать в Армении свободную экономическую зону для стран ЕАЭС. Это не только предложение. С одной стороны наше законодательство вокруг вопросов промышленных зон должно быть сопоставимо со странами-членами, и в данном смысле мы подготовлены, во-вторых, для свободных экономических зон в Армении больше не нужен закон, поскольку правительство обладает полномочием объявить о создании СЭЗ в той или иной сфере», - сказал Микаел Мелкумян.
Он подчеркнул, что свободная экономическая зона предполагает отсутствие таможенной границы, быструю регистрацию и страхование интеллектуальной собственности.
«Если мы движемся к полноценной интеграции в рамках ЕАЭС, это значит, что банки России могут предоставлять кредиты по таким же доступными процентами и в Армении. Это также значит единый энергетический рынок для тарифов на газ и электроэнергию, плюс транзакционные расходы и логистику, которые должны быть сопоставимы. А для чего тогда нужна интеграция, если мы не сможем пользоваться возможностями единого рынка. Во всех случаях, предложение Гагика Царукяна на первоначальном этапе было довольно профессиональным и взвешенным в том плане, что в Армении создается зона, в которой  условия более благоприятные, чем в РФ, Беларуси, или Казахстане. Это один из первых шагов», - сказал Мелкумян.