«Փաստ». Հարցաքննությունների կուլիսային «կուրատորը»
«Փաստ» թերթը գրում է. «Քաղաքական առօրյայում շատ է խոսվում այն մասին, որ այսօրվա իշխանություններն ունեն կադրային լուրջ խնդիր, շեշտվում է այն փաստը, որ չկա այդ լուրջ ռեսուրսը, որպեսզի կարողանան «փակեն» կարևոր հաստիքները: Արդյունքում իշխանությունները հիմնականում ստիպված են հենվել հին կադրերի վրա, որոնք կա՛մ ՀՀՇ–ի, կա՛մ ՀՀԿ–ի օրոք լուրջ կարիերա են արել:
Մասնավորապես, «Փաստ» թերթի հավաստի տեղեկություններով, ոչ միայն պաշտպանական և անվտանգության հարցերով, այլև իրավապահ համակարգի «կուրացիայի» առումով պատասխանատուն ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն է:
Մեր աղբյուրները պնդում են, որ հենց նրա հետ են համաձայնեցվում ՀՔԾ–ում ու Գլխավոր դատախազությունում ընթացող փակ քննարկումները, հատկապես թե ում կանչեն հարցաքննությունների և ինչ ձևաչափով: Թերթը պարզել է, որ Քոչարյանը հիմնական շեշտը դրել է հատկապես Մարտի 1–ի գործի տիրույթում ընթացող հարցաքննությունների վրա: Այս գործով ցանկացած հարց համաձայնեցվում է նրա հետ: Հիշեցնենք, որ Անդրանիկ Քոչարյանը եղել է Մարտի 1–ի գործով դեռևս 2008թ. նոյեմբերին ձևավորված փաստահավաք խմբի անդամ»:

«Паст»: Закулисный «куратор» допросов
Газета «Паст» пишет, что в политической жизни много говорится о том, что у сегодняшних властей есть серьезная кадровая проблема, отмечается тот факт, что нет серьезного ресурса, чтобы «закрыть» важные штатные единицы. В результате власти в основном вынуждены опираться на старые кадры, которые сделали серьезную карьеру либо во время «Армянского общенационального движения», либо во время Республиканской партии.
«В частности, по нашим достоверным сведениям, председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Арндраник Кочарян является не только ответственным за безопасность и оборону, но за «курирование» правоохранительной системы.
Как утверждают наши источники, именно с ним согласуются проходящие в Специальной следственной службе и генеральной прокуратуре закрытые обсуждения, особенно по вопросу – кого и в каком вопросе вызвать на допрос.
Нам удалось выяснить, что Андраник Кочарян поставил основной акцент особенно на допросах, проходящих в рамках дела 1 марта. Любой вопрос по этому делу согласуется с ним. Напомним, что Кочарян был членом сформированной еще в ноябре 2008 года комиссии по сбору фактов о событиях 1 марта», - пишет газета.