ՀՀ նախագահի խորհրդական, «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ նախագահ Թևան Պողոսյանը Facebook-ի իր էջում անդրադարձել է Արցախի սահմանային իրավիճակին։
«Արցախից ստացվող տեղեկությունների համաձայն՝ Ադրբեջանը շփման գծի ողջ երկայնքով ոչ միայն զարկ է տվել ինժեներական աշխատանքներին, այլև շաբաթական շուրջ 2000 կրակոց է արձակում հայկական զինված ուժերի ուղղությամբ։ Իսկ հայկական կողմը, հավատարիմ մնալով խոստմանը, պահպանում է հրադադարը։
2018թ.-ի ամառվա զորակոչից ավելի քան 6 ամիս է անցել: Այժմ ունենք մի իրավիճակ, երբ 6 ամսից ավելի ծառայություն անցած նորակոչիկներին վառոդի հոտն անգամ անծանոթ է, քանի չունեն հակառակորդի կրակոցիներին պատասխանելու փորձ: Իսկ անփորձությունը միշտ վախ է ծնում: Հուսով եմ՝ մեր բանակում «վախ չափելու» գործիք կա, այլապես հասկանում եք, թե ինչ իրավիճակ կստեղծվի անփորձության հետևանքով», - գրել է Թևան Պողոսյանը։

Азербайджан начал инженерные работы по всей протяженности линии соприкосновения – Таван Погосян
Советник президента, руководитель «Международного центра человеческого развития» Теван Погосян обратился на своей странице в Facebook к ситуации на линии соприкосновения в Арцахе.
«Согласно поступающим из Арцаха сведениям, Азербайджан по всей протяженности линии соприкосновения не только дал старт инженерным работам, но и производит за неделю в направлении армянских позиций около 2000 выстрелов. А армянская сторона, оставаясь приверженной обещанию, соблюдает режим прекращения огня.
С летнего призыва 2018 года прошло более 6 месяцев. Сейчас у нас ситуация, когда приступившие к службе более 6 месяцев назад новобранцы  не знакомы даже с запахом пороха, пока у них нет опыта ответа на выстрелы противника.
А неопытность всегда порождает страх. Надеюсь, в нашей армии есть инструмент по "измерению страха", иначе понимаете, какая ситуация сложится из-за неопытности», - отметил он.