Այսօր Ազգային ժողովում Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանից հետաքրքրվեցին՝ արդյոք ինքն է այն պաշտոնյան, որի հետ հանդիպումից հրաժարվել է անազատության մեջ գտնվող ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ի պատասխան Զեյնալյանը ոչ հերքեց և ոչ էլ հաստատեց տեղեկությունը. «Եթե ես հայտնեմ պատճառները՝ ինչու է նա մերժել, նշանակում է ես արդեն համաձայնություն եմ տալիս ձեր այն փաստին, որ ես հանդիպել եմ կամ չեմ հանդիպել»։
Զեյնալյանն ասաց, որ հրապարակման ենթակա տեղեկություն չեն իր հանդիպումները ՔԿՀ-ներում ու հավելեց. «Քրեակատարողական հիմնարկները գտնվում են իմ ենթակայության տակ, և ես կարող եմ այցելել բոլորին ու ծանոթանալ պայմաններին։ Իսկ ում հետ եմ հանդիպել, ինչ պայմաններում, ապա դա հրապարակման ենթակա տեղեկություն չէ»։
Լրագրողների պնդմանը, թե ամեն դեպքում հրապարակվել է տեղեկություն, Զեյնալյանը արձագանքեց. «Ես ոչ հաստատում եմ, ոչ էլ հերքում եմ, որովհետև այս տեղեկոթւյունը փակ է»։
Նկատենք, որ վերջերս մամուլը գրել էր, որ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում ցմահ դատապարտյալ Նաիրի Հունանյանին այցի «շրջանակներում» փորձել է հանդիպել նաև Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, սակայն Քոչարյանը կատեգորիկ մերժել է հանդիպել նախարարի հետ:

Артак Зейналян не опровергает, что пытался встретиться с Робертом Кочаряном
Сегодня во время брифинга в парламенте Армении журналисты поинтересовались у министра юстиции Артака Зейналяна, соответствуют ли действительности сведения о том,  что он пытался встретиться со вторым президентом Армении Робертом Кочаряном однако получил отказ.
Артак Зейналян не опроверг, но и не подтвердил эту информацию. «Если сообщу о причинах, почему он отказал мне, это будет означать, что я соглашусь с тем фактом, что встречался или нет», - сказал он.
Артак Зейналян отметил, что его встречи в УИУ не подлежат обнародованию: «Уголовно-исполнительные учреждения находятся в моем ведении, и я могу посещать всех и знакомиться с условиями содержания. А с кем я встречался и в каких условиях – не подлежит обнародованию».
На замечание, что тем не менее, были опубликованы подобные сведения, Артак Зейналян ответил: «Я не подтверждаю и не опровергаю, поскольку это закрытая информация».
Отметим, что недавно СМИ писали о том, что министр юстиции Артак Зейналян в «рамках» посещения приговоренного к пожизненному заключению Наири Унаняна в УИУ «Ереван Кентрон» пытался встретиться также с Робертом Кочаряном, однако Кочарян категорически отказался встречаться с министром.