Կինոռեժիսոր Վիգեն Չալդրանյանը հրաժարական է տվել Հայաստանի ազգային կինոակադեմիայի նախագահի պաշտոնից, որում ընտրվել էր երկու տարի առաջ, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ, կինոակադեմիայի անդամ Հարություն Խաչատրյանը:
«Վիգեն Չալդրանյանը ԱՄՆ-ից նամակ էր ուղարկել, տեղեկացնելով, որ առողջական խնդիրների պատճառով չի կարող շարունակել և հրաժարվում է այդ պաշտոնից: Նամակը ստանալուց հետո որոշ ժամանակ սպասեցինք՝ մտածելով, որ կարող է փոխել որոշումը, բայց այդպես չեղավ», - ափսոսանքով նշեց Հարություն Խաչատրյանը:
Ներկայումս Կինոակադեմիայում ստեղծվել է նախագահություն, որի կազմում են Ռուբեն Ջաղինյանը, Կարեն Ղազարյանը, Էդգար Բաղդասարյանը, Գևորգ Գևորգյանը, Աննա Երզնկյանը, Մարտին Ադոյանն ու Հարություն Խաչատրյանը: Նախագահ ընտրելու հարցում չեն շտապում: Սակայն, Հարություն Խաչատրյանն անձամբ հրաժարվել է այդ պաշտոնում նորից ընտրվելու մտքից: Ասում է՝ հնարավոր չէ լինել և՛ Հայաստանի ազգային կինոակադեմիայի, և՛ Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ:
«Մենք կընտրենք լավագույններից մեկին, որը պատրաստ կլինի իր վրա վերցել այդ ծանր բեռը», - ընդգծեց Հարություն Խաչատրյանը:

Виген Чалдранян подал в отставку с поста президента Национальной киноакадемии
Кинорежиссер Виген Чалдранян подал в отставку с поста президента Национальной киноакадемии Армении, сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Союза кинематографистов Армении, член киноакадемии Арутюн Хачатрян.
«Виген Чалдранян отправил письмо из США, сообщив, что из-за проблем со здоровьем он не может работать на этом посту и подает в отставку. После того, как получили письмо, мы немного подождали, надеясь, что он может изменить свое решение, однако этого не произошло», - с сожалением отметил Арутюн Хачатрян.
В настоящее время в Национальной киноакадемии сформировано председательство, в состав которого входят Рубен Джагинян, Карен Казарян, Эдгар Багдасарян, Геворк Геворкян, Анна Ерзнкян, Мартин Адоян и Арутюн Хачатрян. С вопросом выбора президента пока не спешат. Однако Арутюн Хачатрян отказался от этой должности. Он говорит, что невозможно быть одновременно и президентом Национальной киноакадемии, и председателем кинематографистов Армении.
«Мы выберем одного из лучших, который готов будет взять на себя эту тяжелую ношу», - подчеркнул Арутюн Хачатрян.