ԼՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն դեռ չեն քննարկել ՀՀ վարչապետի նախաձեռնած՝ մարտի 1-ի երթին մասնակցելու հարցը
Քանի որ նիստ չենք ունեցել, չենք քննարկել՝ մասնակցելո՞ւ ենք մարտի 1-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած քաղաքացիական երթին, թե ոչ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Նա միաժամանակ հիշեցրեց, որ յուրաքանչյուր տարի «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության անդամները, ավանդույթի համաձայն, Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին ծաղիկներ են խոնարհում Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանի մոտ։
«Կարծում եմ՝ այս տարի ևս նույնը կանենք։ Մեկ անգամ է եղել, որ քարոզարշավի մեջ ենք եղել, «Ելք» դաշինքի ժամանակ երթ ենք արել։ Կքննարկենք», - ասաց պատգամավորը։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը ևս Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ մարտի 1-ի երթին մասնակցել-չմասկացելու հարցը դեռ չեն քննարկել։
«Ամեն տարի, ընդհանրապես, մեր հարգանքի տուրքը մատուցում ենք։ Միշտ գնացել ենք, այս տարի ևս գնալու ենք, բայց այդ հարցը դեռևս չի քննարկվել», - հավելեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ այս տարի լրանում է մարտիմեկյան հայտնի իրադարձությունների 11-ամյա տարելիցը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օրեր առաջ ֆեյսբուքյան ուղիղ հեռարձակմամբ հայտարարել էր, որ այդ օրն իրենք ցանկանում են քաղաքացիական հզոր երթ կազմակերպել՝ Ազատության հրապարակից դեպի Մյասնիկյանի արձան։

«Светлая Армения» и «Процветающая Армения» еще не обсуждали вопрос участия в инициированном премьер-министром шествии 1 марта
25/02/2019 11:26
Фракция «Светлая Армения пока не проводила заседания и не обсуждала вопрос участия в инициированном премьер-министром Николом Пашиняном шествии 1 марта, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
Он также наполнил о том, что члены партии «Светлая Армения, каждый год, по традиции, возлагают цветы к памятнику Александру Мясникяну в память жертв событий 1 марта.
«Думаю, что в этом году мы поступим также. Мы организовали шествие только один раз, во время предвыборной кампании блока «Елк». Обсудим и решим», - сказал депутат.
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян в беседе с корреспондентом Aysor.am также отметил, что вопрос участия или неучастия в шествии 1 марта еще не обсуждался.
«Мы каждый год воздаем дань памяти погибшим. Всегда идем к памятнику Мясникяну, и в этом году также пойдем, но этот вопрос еще не обсуждался», - добавил депутат.
Напомним, 21 февраля, премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе прямого эфира в Facebook анонсировал 1 марта приуроченное к 11-ой годовщине трагических событий гражданское шествие с площади Свободы к памятнику Александру Мясникяну.
Никол Пашинян также отметил, что шествие будет посвящено победе гражданина Армении – против насилия, фальсификации на выборах, коррупции, беззакония, политических преследований.