Կարևորագույն և անհետաձգելի խնդիրները կարելի է փոխառու միջոցներով իրականացնել. տնտեսագետ
Եթե ուղիղ ներդրումները որոշակի դժվարություններ են հարուցում, կարևորագույն և անհետաձգելի խնդիրները կարելի է փոխառու միջոցներով իրականացնել, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանն՝ անդրադառնալով Արցախի նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը, ուր վերջինս նշում է, որ եթե ուղղակի ներդրումներով հնարավոր չէ ապահովել ՀՀ տնտեսության անհրաժեշտ ծավալները, պետք է առավելապես փոխառու միջոցներ ներգրավել։
Տնտեսագետի համոզմամբ, սակայն, փոխառու միջոցների ներգրավմամբ մենք հայտնվում ենք մեծ ռիսկերի առջև։ Նման պարագայում, ըստ Բոստանջյանի, պետք է մտածել մոտեցումներ, սխեմաներ և սկզբունքներ, համաձայն որոնց փոխառու միջոցները չափազանց ռացիոնալ և արդյունավետ կօգտագործվեն։
«Ցավոք, այս պահին դրա համար չենք կարող ընդգծված երաշխիքներ տալ։ Մոտավորապես, եթե ներդրումային գործունեություն էլ չանվանենք և պատկերացնենք միայն այն վարկային միջոցները, որ մենք ստացել ենք միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից և հիշենք 7 միլիարդը գերազանցող մեր պետական պարտքը, փոխառու միջոցներ ներգրավելը ճիշտ քայլ կլինի։ Ըստ էության, մենք շարունակաբար ասում ենք, որ ունենք խիստ անարդյունավետություն դրա սպասարկման և կառավարման առումներով։ Այսինքն՝ դրամական միջոցներն արդյունավետ չեն օգտագործվում», - նշեց Վարդան Բոստանջյանը։
Տնտեսագետն ընդգծեց՝ փոխառու միջոցների ներգրավմամբ միանգամայն հնարավոր է ներդրումային ծրագրեր իրականացնել, բայց միաժամանակ պետք է մեծ վստահություն ունենալ տվյալ ծրագրի նկատմամբ, որպեսզի հնարավոր լինի փոխառու միջոցները հետ վերադարձնել։
«Քանի որ ինստիտուցիոնալ և իրավական կտրվածքով ունենք կանոնակարգվածության ոչ բարձր մակարդակ, լրացուցիչ ռիսկեր միշտ են լինելու։ Կանոնակարգված բոլոր երկրներում գրեթե հավասարության սկզբունքով ներդրումային ծրագրերն իրականացվում են նաև փոխառու միջոցների ներգրավմամբ», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

Important and urgent issues may be solved through borrowed funds: economist
If direct investments create certain difficulties, the important issues may be settled through borrowed funds, economist Vardan Bostanjyan told Aysor.am, referring to the facebook post of ex-Prime Minister of Artsakh Arayik Harutyunyan where he says that it is impossible to ensure necessary volumes of economy by direct investments only but involve borrowed funds too.
The economist said with the engagement of borrowed funds they face a number of risks. In such case, according to Bostanjyan, it is necessary to think over approaches, schemes and principles according to which these borrowed funds must be used rationally and effectively.
“Unfortunately, as of now we cannot give accentuated guarantees. If we do not name it investment activity and imagine only those loan means we received from international financial organizations and remember the 7 billion exceeding state debt the involvement of borrowed funds will be a right step,” he said, adding that the funds are not being used effectively.
The economist stressed that by involvement of borrowed funds it is possible to implement investment projects but at the same time be convinced in the investment project to be able to return the borrowed funds.
“As far as we have not high level of institutional and legal regularity, additional risks will always be. In countries where everything is regulated the investment projects are being implemented with the equality principle trough borrowed means,” he said.