ԼՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն դեռ չեն քննարկել ՀՀ վարչապետի նախաձեռնած՝ մարտի 1-ի երթին մասնակցելու հարցը
Քանի որ նիստ չենք ունեցել, չենք քննարկել՝ մասնակցելո՞ւ ենք մարտի 1-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած քաղաքացիական երթին, թե ոչ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Նա միաժամանակ հիշեցրեց, որ յուրաքանչյուր տարի «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության անդամները, ավանդույթի համաձայն, Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին ծաղիկներ են խոնարհում Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանի մոտ։
«Կարծում եմ՝ այս տարի ևս նույնը կանենք։ Մեկ անգամ է եղել, որ քարոզարշավի մեջ ենք եղել, «Ելք» դաշինքի ժամանակ երթ ենք արել։ Կքննարկենք», - ասաց պատգամավորը։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը ևս Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ մարտի 1-ի երթին մասնակցել-չմասկացելու հարցը դեռ չեն քննարկել։
«Ամեն տարի, ընդհանրապես, մեր հարգանքի տուրքը մատուցում ենք։ Միշտ գնացել ենք, այս տարի ևս գնալու ենք, բայց այդ հարցը դեռևս չի քննարկվել», - հավելեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ այս տարի լրանում է մարտիմեկյան հայտնի իրադարձությունների 11-ամյա տարելիցը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օրեր առաջ ֆեյսբուքյան ուղիղ հեռարձակմամբ հայտարարել էր, որ այդ օրն իրենք ցանկանում են քաղաքացիական հզոր երթ կազմակերպել՝ Ազատության հրապարակից դեպի Մյասնիկյանի արձան։

The Bright Armenia faction has not conducted a session to discuss whether it will join the March 1 rally initiated by Prime Minister Nikol Pashinyan or not, faction head Edmon MArukyan said, speaking to Aysor.am.
He also reminded that every year member of the Bright Armenia party put flowers at Alexander Myasnikyan monument in the memory of the March 1, 2008 victims.
“I think we will do the same this year too. We had once held march with the Yelk faction,” he said, adding that they will discuss the issue.
Member of the Prosperous Armenia faction Michael Melkumyan told Aysor.am that they have not discussed the issue of participation or not participation in the March 1 march yet.
“We pay tribute to the victims every years, we will do that this year too, but the issue about march has not been discussed yet,” Melkumyan stressed.
This year marks the 11th anniversary of March 1 developments. Few days ago Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated in live video on Facebook that they want to conduct a huge civilian march on that day from Freedom Square to Myasnikyan monument.