Պակիստանյան բանակը պատրաստ է պատասխան տալ ցանկացած ռազմական ագրեսիայի
Պակիստանի ԱԳՆ ղեկավար Շահ Մեհմուդ Քուրեշին՝ մեկնաբանելով Քաշմիրի ուղղությամբ հնդկական ռազմաօդային ուժերի հարվածները, հայտարարել է, որ պակիստանյան բանակը պատրաստ է պատասխան տալ ցանկացած ռազմական ագրեսիայի, հայտնում է Geo TV-ն:
«Մենք շարունակում էինք աշխարհին ասել, որ սա կարող է տեղի ունենալ…նրանք այսօր Պակիստանի դեմ ագրեսիա են իրականացրել… Պակիստանն ինքնապաշտպանության և համապատասխան պատասխանի իրավունք ունի», - ասել է նա:
Պաշտոնյան հայտնել է, որ երկրի վարչապետ Իմրան Հանը նախարարների հանդիպում է գումարել իրավիճակը քննարկելու համար, որն առաջացել է Հնդկաստանի կողմից համաձայնագրի խախտման հետևանքով:
Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերը երեքշաբթի վիճելի Քաշմիրում՝ Հնդկաստանն ու Պակիստանը բաժանող սահմանի շրջանում, հարվածներ են հասցրել գրոհայինների ճամբարներին:
Հարվածները փետրվարի 14-ին Ջամու և Քաշմիր նահանգում բանակային շարասյան պայթեցման արձագանքն էին, որի հետեւանքով զոհվել էր ավելի քան 40 հնդիկ զինծառայող:

India says it launched air strikes against militants in Pakistani territory in a major escalation of tensions between the two countries.
A top Indian minister said strikes targeted a training camp of the Jaish-e-Mohammad (JeM) group in Balakot.
Pakistan said the strikes hit an empty area but vowed to respond.
Relations between the nuclear-armed neighbours have been strained since a suicide attack earlier this month that killed more than 40 Indian troops.
India accuses Pakistan of allowing militant groups to operate on its territory and says Pakistani security agencies played a role in the 14 February attack - claimed by JeM. Pakistan denies any role and says it does not provide safe haven to militants.
Tuesday's air strikes are the first launched across the line of control - the de facto border that divides India-administered Kashmir from Pakistan-administered Kashmir - since a war between the two countries in 1971.