Պակիստանյան բանակը պատրաստ է պատասխան տալ ցանկացած ռազմական ագրեսիայի
Պակիստանի ԱԳՆ ղեկավար Շահ Մեհմուդ Քուրեշին՝ մեկնաբանելով Քաշմիրի ուղղությամբ հնդկական ռազմաօդային ուժերի հարվածները, հայտարարել է, որ պակիստանյան բանակը պատրաստ է պատասխան տալ ցանկացած ռազմական ագրեսիայի, հայտնում է Geo TV-ն:
«Մենք շարունակում էինք աշխարհին ասել, որ սա կարող է տեղի ունենալ…նրանք այսօր Պակիստանի դեմ ագրեսիա են իրականացրել… Պակիստանն ինքնապաշտպանության և համապատասխան պատասխանի իրավունք ունի», - ասել է նա:
Պաշտոնյան հայտնել է, որ երկրի վարչապետ Իմրան Հանը նախարարների հանդիպում է գումարել իրավիճակը քննարկելու համար, որն առաջացել է Հնդկաստանի կողմից համաձայնագրի խախտման հետևանքով:
Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերը երեքշաբթի վիճելի Քաշմիրում՝ Հնդկաստանն ու Պակիստանը բաժանող սահմանի շրջանում, հարվածներ են հասցրել գրոհայինների ճամբարներին:
Հարվածները փետրվարի 14-ին Ջամու և Քաշմիր նահանգում բանակային շարասյան պայթեցման արձագանքն էին, որի հետեւանքով զոհվել էր ավելի քան 40 հնդիկ զինծառայող:

В МИД Пакистана заявили, что армия готова ответить на действия Индии
Министр иностранных дел Пакистана Шах Мехмуд Куреши, комментируя удары индийских ВВС по спорному Кашмиру, заявил, что пакистанская армия готова дать ответ на любую военную агрессию.
«Мы продолжали говорить миру, что это может произойти... они осуществили агрессию против Пакистана сегодня... Пакистан обладает правом на самооборону и подходящим ответом», — приводит Geo TV слова Куреши.
Министр иностранных дел сообщил, что пакистанский премьер-министр Имран Хан созвал министерскую встречу для рассмотрения ситуации, возникшей в результате нарушения Индией соглашения.
26 февраля индийские военно-воздушные силы нанесли удары по лагерям боевиков в районе границы, разделяющей Индию и Пакистан в спорном Кашмире.
Удары стали реакцией на подрыв армейской колонны в штате Джамму и Кашмир 14 февраля, в результате которого погибли более 40 индийских военнослужащих.