Կիսանախագահական կառավարմանը վերադառնալու առաջարկը ՀՀ-ն մշտապես ճգնաժամի մեջ պահելու առաջարկ է. քաղաքագետ
26/02/2019 17:10
ՀԱԿ-ի առաջարկը Հայաստանին մշտապես ճգնաժամի մեջ պահելու առաջարկ է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Ըստ քաղաքագետի՝ սա կնշանակի կրկնել ցիկլը, մինչդեռ հիմա հարցը լավ խորհրդարանական հանրապետություն դառնալու մեջ է:
«Սա ապացուցել է իր անկենսունակությունը Հայաստանում: Եթե կենսունակ լիներ, կմնա՞ր չէ», - նշեց նա:
Դիտարկմանը, թե որոշ փորձագետներ ՀԱԿ առաջարկը որակեցին որպես իշխանությունների հետ համաձայնեցված փորձ՝ տեսնելու, թե ինչպես հասարակությունը կարձագանքի այդ առաջարկին՝ փորձագետը նշեց.
«Չեմ կարծում: Հստակ հայտարարվեց, որ կիսանախագահականին վերադարձ չի լինի: Դա նշանակում է, որ ՀԱԿ-ը շահարկում է, կեղծում է, մանիպուլյացիա է ենթարկում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի պայքարի համատեղ այն դրվագը, որ կա վերջին շրջանում»:
Շիրինյանն ընդգծեց, որ կիսանախագահական մոդելն իր անարդյունավետությունը 30 տարիների ընթացքում ապացուցել է ու հնին վերադառնալու փոխարեն պիտի զարգացնել խորհրդարանական համակարգը՝ հավասարակշռություն ապահովելով իշխանության թեևերի միջև:
«Վարչապետի կարգավիճակը պիտի հստակեցնել: Ես առաջարկ ունեմ՝ վարչապետը պիտի գերմանական մոդելը վերցնի: Դա կոչվում է կանցլերական դեմոկրատիա, որտեղ կանցլերն ունի լավագույն լիազորությունները, խորհրդարանը շատ կենսունակ է և հավասարակշռում է կանցլերին», - ասաց նա:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի տեսակետներին, որ Սահմանադրության մեջ կատարվելիք առաջին փոփոխությունները սուպերվարչապետության նվազմանն ուղղված քայլերը պետք է լինեն, Շիրինյանն ասաց, որ համակարգը ելել է նախկին ռեժիմից ու այն կարգավորվելու անհրաժեշտություն կա: Քաղաքագետը նկատեց, որ կարելի է վերցնել Ավստրիայի օրինակը, որտեղ Սահմանադրությունը 1920 թ-ից չի փոխվել և այն կատարյալ պետություն է որպես խորհրդարանական մոդելով կառավարվող պետություն:
Նա ընդգծեց, որ պետք է նաև հստակեցնել, թե ուժային կառույցները ում ենթակայության տակ պիտի գտնվեն: Ըստ Շիրինյանի՝ ոչ մշտապես, բայց մեկ-երկու տարի անցումային շրջանի փուլում դրանք պիտի գտնվեն վարչապետի ենթակայության տակ:
«Հիմա անցումային շրջան է ու երկիրն անկայուն վիճակում է: Նորմալ վիճակում դրանք պիտի կառավարությանը ենթարկվեն և հաշվետու լինեն խորհրդարանին, ինչպես ընդունված է և արվում է: Բայց կարծում եմ, որոշակի պայմանավորվածություններով դրանք պիտի թողել վարչապետի ենթակայության տակ, քանի որ պատերազմական վիճակում ենք ու անցումը հեղափոխությունից հետո խառնաշփոթ է առաջացրել: ՀՀ նախկին վիճակի պատասխանատուները կուսական տեսքով կագնել ու ասում են, որ իրենց ժամանակ լավ էր, ՀՀ այս վիճակը պիտի հաղթահարվի, ինչը ենթադրում է իշխանության որոշակի կենտրոնացվածություն: Անցումը պիտի ապահովվի», - նկատեց նա:

Предложение АНК направлено на то, чтобы постоянно удерживать Армению в кризисе – Левон Ширинян
Предложение «Армянского национального конгресса» (АНК) направлено на то, чтобы постоянно удерживать страну в кризисе, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Левон Ширинян.
По словам политолога, это означает повторение цикла, в то время как сейчас вопрос в том, чтобы стать хорошей парламентской республикой.
«Это доказало свою несостоятельность в Армении. Если бы это система была жизнеспособной, она бы осталась», - отметил Ширинян.
На замечание о том, что некоторые эксперты охарактеризовали предложение АНК как согласованную с властями попытку с тем, чтобы увидеть реакцию общества на это предложение, политолог ответил: «Не думаю. Четко заявлено, что возврата к полупрезидентской системе не будет. Это значит, что АНК спекулирует, фальсифицирует, манипулирует тем эпизодом совместной борьбы Левона Тер-Петросяна и Никола Пашиняна, который есть в последний период».
Левон Ширинян подчеркнул, что полупрезидентская модель показала свою неэффективность в течение 30 лет и вместо того, чтобы возвращаться к старому, нужно развивать парламентскую систему, обеспечивая баланс между ветвями власти.
«Нужно уточнить статус премьер-министра. Я предлагаю, чтобы премьер взял германскую модель. Это называется канцлерской демократией, где канцлер обладает лучшими полномочиями, парламент очень жизнеспособный и уравновешивает канцлера», - сказал политолог.
Касаясь позиции оппозиционных политических сил в связи с тем, что вносимые в Конституцию первоочередные изменения должны быть направлены на ограничение суперпьемьерства, Левон Ширинян заявил, что система унаследована от прежнего режима и должна быть изменена.
Политолог отметил, что можно взять пример с Австрии, где Конституция не менялась с 1920 года, однако, тем не менее, это совершенное государство с парламентской системой правления.
Он также подчеркнул, что нужно уточнить, кому должны подчиняться силовые ведомства. По мнению Шириняна, в течение одного-двух лет в переходный период эти структуры должны подчиняться премьер-министру.
«Сейчас переходный период и страна в нестабильном состоянии. В нормальном состоянии они должны подчиняться правительству и быть подотчетны парламенту, что принято и делается. Однако считаю, что по определенной договоренности, эти структуры нужно оставить в подчинении премьер-министра, поскольку мы находимся в состоянии войны и переход после революции создал неразбериху», - сказал политолог.