Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 27-ին տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ երկօրյա պաշտոնական այցով կմեկնի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն:
Նախատեսված է Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեիի հետ:
Այցի շրջանակում Թեհրանում վարչապետը հանդիպում կունենա Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի հետ, որից հետո երկու երկրների առաջնորդները զանգվածային լրատվական միջոցների ներկայացուցիչների համար հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով: Ի պատիվ ՀՀ վարչապետի՝ Իրանի նախագահի անունից կտրվի պաշտոնական ճաշ: Այնուհետև կառավարության ղեկավարը հանդիպում կունենա ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ:
Փետրվարի 27-ի երեկոյան վարչապետը կայցելի Թեհրանի «Արարատ» մարզամշակութային կենտրոն և կհանդիպի Թեհրանի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին:
Փետրվարի 28-ին ՀՀ կառավարության ղեկավարը կմեկնի Սպահան, որտեղ հանդիպում կունենա նահանգապետի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Armenia's PM to depart for Iran tomorrow
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan, together with spouse Anna Hakobyan, will pay a two-day official visit to the Islamic Republic of Iran on February 27.
Meeting with the Supreme Leader of Iran Ayatollah Ali Khamenei is also scheduled.
Within the framework of the visit to Tehran, Armenia’s PM will meet with president of Iran Hasan Rouhani after which the leaders of the two countries will come up with a press conference for mass media to sum up the results of the conducted negotiations.
In the honor of the Armenian PM an official dinner will be served on behalf of the president of Iran.
Afterwards, the Armenian PM is set to meet with the chairman of the Iranian Mejlis Ali Larijani.
In the evening of February 27 the PM will visit Tehran’s Ararat sports-cultural center and meet with the representatives of the Armenian community.
On February 28 the head of the Armenian government will depart of Isfahan where he will meet with the governor and representatives of the Armenian community.