Հույս ունենք՝ նոր Հայաստանում պետք է լինի թափանցիկություն դատական համակարգում. Սվիտալսկի
ԵՄ-ն հեղափոխությունից հետո մուտք է գործել շատ համապարփակ երկխսության փուլ արադարադատության ոլորտում, այսօր լրագրողներին ասաց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
«Մենք արդարադատության վերափոխմանը շատ լուրջ ենք վերաբերվում, ես կարծում եմ ՝ դատաիրավական համակարգի գնահատման առումով, Հայաստանը ունի շատ տարբերվող իրավիճակ, եթե համեմատենք մինչև ապրիլ-մայիսը», - ասաց նա։
Նա հույս հայտնեց, որ նոր Հայաստանում պետք է լինի թափանցիկություն դատական համակարգում։
Ինչ վերաբերում է անցումային արդարադատության կիրառմանը, Սվիտալսկին ասաց, թե դա մի բան է, որը հայերը պետք է միայն որոշեն՝ ունե՞ն դրա անհրաժեշտությունը։
«Այլ երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ դրսից միջամտությունը այնքան էլ օգտակար չէ», - ասաց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը։

Мы надеемся на прозрачность в системе правосудия Армении – посол ЕС
После революции ЕС начал всеобъемлющий диалог в сфере правосудия, заявил сегодня журналистам глава делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
«Мы очень серьезно относимся к реформированию правосудия, я считаю, что в плане оценки судебно-правовой ситуации, по сравнению с периодом до апреля-мая, ситуация в Армении отличается», -  сказал Петр Свитальский.
Что касается переходного правосудия, то Петр Свитальский отметил, что в этом вопросе решение должны принимать только армяне, они должны понять, есть ли в этом необходимость.