Հույս ունենք՝ նոր Հայաստանում պետք է լինի թափանցիկություն դատական համակարգում. Սվիտալսկի
ԵՄ-ն հեղափոխությունից հետո մուտք է գործել շատ համապարփակ երկխսության փուլ արադարադատության ոլորտում, այսօր լրագրողներին ասաց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
«Մենք արդարադատության վերափոխմանը շատ լուրջ ենք վերաբերվում, ես կարծում եմ ՝ դատաիրավական համակարգի գնահատման առումով, Հայաստանը ունի շատ տարբերվող իրավիճակ, եթե համեմատենք մինչև ապրիլ-մայիսը», - ասաց նա։
Նա հույս հայտնեց, որ նոր Հայաստանում պետք է լինի թափանցիկություն դատական համակարգում։
Ինչ վերաբերում է անցումային արդարադատության կիրառմանը, Սվիտալսկին ասաց, թե դա մի բան է, որը հայերը պետք է միայն որոշեն՝ ունե՞ն դրա անհրաժեշտությունը։
«Այլ երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ դրսից միջամտությունը այնքան էլ օգտակար չէ», - ասաց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը։

EU hopes for transparency in Armenia’s judicial system: Switalski
After the revolution the EU has entered into the comprehensive dialogue with Armenia’s justice sector, EU Ambassador to Armenia Piotr Switalski told the reporters today.
“We treat the justice reforms very seriously. I think Armenia has a different situation regarding the evaluation of the judicial system if to compare it with the period before April-May,” he said.
He said the EU hopes for transparency in Armenia’s judicial system.
As to applying the transition justice system Switalski said that it is only for Armenians to decide whether they need it or not.
“The experience of other countries shows that the interference from outside is not useful,” the ambassador said.