Տարակուսելի է՝ որոշ ռուս գործընկերներ Բաքվում հակահայկական ցույցի են մասնակցել. Արարատ Միրզոյան
Չնայած Հայաստանի ու Ռուսաստանի համագործակցության բարձր մակարդակին և մեր երկրների միջև գործընկերային հարաբերություններին, ինչպես նաև ռուսական կողմի հետևողական փորձերին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ լուծմանը, մեր որոշ ռուս գործընկերներ բառացիորեն երեկ մասնակցել են վառ արտահայտված հակահայկական ակցիայի, որը տեղի է ունեցել Բաքվում և ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության դեմ, այսօր Մոսկվայում ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի լիագոումար նիստում իր ելույթի ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
«Ավելին՝ արդար տարակուսանք է առաջացնում այն փաստը, որ այս միջոցառմանը մասնակցել են հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներ», - ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ հումանիտար բաղադրիչն էլ ավելի ակտուալ է դառնում հատկապես այս օրերին, երբ ամբողջ աշխարհի հայերը հիշում են Սումգայիթի կոտորածի զոհերին, որը տեղի է ունեցել ավելի քան 30 տարի առաջ ու հիմք է հանդիսացել հաջորդիվ հայերի կոտորածների ու լայնամասշտաբ էթնիկ զտումների համար։
«Սա բերել է Բաքվից, Սումգայիթից, Կիրովաբադից ու այլ քաղաքներից հայերի մասսայական վտարումների», - ասել է Արարատ Միրզոյանը։

Participation of Russian colleagues in anti-Armenian action in Baku rather surprising: Ararat Mirzoyan
27/02/2019 13:21
Despite high-level cooperation between Armenia and Russia and partnership relations between our countries and Russia’s successive attempts addressed to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, some our Russian colleagues participated yesterday at an anti-Armenia action in Baku aimed against regional peace and stability, chairman of the Armenian National Assembly Ararat Mirzoyan stated in Moscow today.
“Moreover, the participation of the members of the Armenian-Russian inter-parliamentary commission raises fair surprise,” the NA chairman said at the session of the Federal Council.
He stressed that the humanitarian component becomes more actual especially during these days when the world-spread Armenians are remembering the victims of Sumgait massacres over 30 years ago.