ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանն Ադրբեջանում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման
ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանն Ադրբեջանում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման, տեղեկացնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Ղազարյանը Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ է՝ առողջական խնդիրներ ունեցող քաղաքացիական անձ։
Ադրբեջանում է հայտնվել 2018թ. հուլիսին՝ անհայտ պայմաններում (ըստ ամենայնի մոլորվելու հետևանքով) ու այս երկրի կողմից ներկայացվել որպես դիվերսանտ։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանն անմիջապես հայտարարել էր, որ Կարեն Ղազարյանը քաղաքացիական անձ է, ունի առողջական խնդիրներ ու որևէ կերպ կապ չունի զինվորական ծառայության հետ.
«Կարեն Ղազարյանը Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան գյուղի բնակիչ է, որևէ առնչություն չունի զինվորական ծառայության հետ, ունի առողջական խնդիրներ և 2013 թվականից հաշվառված է համապատասխան բուժհաստատությունում: Կարեն Ղազարյանի ադրբեջանական տարածքում հայտնվելու հանգամանքները ճշտվում են», - ասել էր Աշոտ Ահարոնյանը:

Гражданин Армении Карен Казарян приговорен в Азербайджане к 20 годам лишения свободы
Гражданин Армении Карен Казарян приговорен в Азербайджане к 20 годам лишения свободы, с отбыванием наказания  в учреждении строгого режима, сообщают азербайджанские СМИ.
Карен Казарян житель села Бердаван Тавушской области Армении – гражданское лицо, у которого проблемы со здоровьем.
Он отказался на территории Азербайджана в июле 2018 года в неизвестных обстоятельствах (видимо, в результате того, что заблудился), однако в Азербайджане его считают диверсантом.
Напомним, что ранее пресс-секретарь полиции Армении Ашот Агаронян на своей странице в Facebook распространил заявление, сообщив, что взятый в плен азербайджанской стороной гражданин Армении Карен Казарян не имеет никакого отношения к Вооруженным силам.
Напомним также, что министерство обороны Азербайджана сообщило, что предотвратило попытку диверсионно-разведывательной группы Армении перейти линию соприкосновения огня на азербайджано-армянской госгранице в направлении Газахского района Азербайджана.
В министерстве обороны Армении также сообщили, что гражданин Армении 1984 г.р. Карен Казарян является жителем села Бердаван Тавушской области.