Իրանական գազի համար տարանցիկ երկիր դառնալու հնարավորությունը միայն դրական կազդի ՀՀ-ի վրա. նախարար
Հայաստանի՝ իրանական գազի համար տարանցիկ երկիր դառնալու հնարավորությունը միայն դրական կարող է ազդել Հայաստանում եղած ենթակառուցվածքն արդյունավետ օգտագործելու համար, կառավարության այսօրվա նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Կարծում եմ՝ կան չօգտագործված ծավալներ։ Այսօր եղած հզորությունները թույլ են տալու կրկնապատկել քանակաները», - ասաց նա։
Հարցին՝ զուտ տեխնիկապես Իրան-Հայաստան գազամուղի խողովակաշարը թույլ կտա՞, որպեսզի մեր երկիրն էականորեն ավելացնի Իրանից ներմուծվող գազի ծավալները, նախարարը պատասխանեց. «Այո։ Որքան տեղյակ եմ՝ պոտենցիալի կեսն է օգտագործվում, կամ ավելի պակաս»։

Возможность транзита иранского газа может только положительно повлиять на Армению – Тигран Хачатрян
Возможность стать транзитной страной для иранского газа может только положительно повлиять на эффективное использование инфраструктур Армении, заявил сегодня после заседания правительства журналистам министр экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян.
«Считаю, что есть неиспользованный объем. Существующие мощности позволят удвоить количества», - сказал он.
На вопрос, позволяет ли в техническом плане газопровод Иран-Армения существенно увеличить объемы импортируемого из Ирана газа, министр ответил: «Да. Насколько я знаю, используется половина потенциала, или чуть меньше».