Փաշինյանը հայտնել է Ալիևի հետ սպասվող հանդիպման մասին, որը լինելու է առանց օրակարգի (Տեսանյութ)
Հայաստանի կառավարության առաջնային խնդիրներից մեկը բանակցային գործընթացում Ղարաբաղի սուբյեկտության բարձրացումն է, Թեհրանում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին։
«Պետք է հանդիպում ունենանք Ադրբեջանի  նախագահի հետ: Դա լինելու է առանց օրակարգի հանդիպում, բայց դրա կարևոր ուղենիշներից մեկը լինելու է բանակցային ֆորմատի քննարկումը: Քանի դեռ ֆորմատի վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք չենք բերել, շփումները պաշտոնական բանակցություններ համարել չի կարելի», - ասել է Ն.Փաշինյանը, գրում է Tert.am-ը։
«Ես խոսում եմ Հայաստանի անունից, որովհետև ՀՀ վարչապետն եմ, չեմ խոսում Արցախի անունից, որովհետև Արցախն ունի իր իշխանությունը: Բանակցային գործընթացում Արցախի անունից պետք է խոսի Արցախի իշխանությունը: Պետք է ամեն ինչ անենք, որ Ղարաբաղը բանակցային գործընթացի սուբյեկտության նոր մակարդակ ունենա», - նշել է նա։

Пашинян заявил об ожидающейся встрече с Алиевым, которая будет без повестки
Одной из приоритетных задач правительства Армении является повышение уровня субъектности Карабаха, завил премьер-министр Армении Никол Пашинян в Тегеране на встрече с представителями армянской общины, отвечая на вопрос одного из присутствующих.
«Должны встретиться с президентом Азербайджана. Это будет встреча без повестки, но ее главным направлением станет обсуждение переговорного формата. Пока не достигли согласия вокруг формата, контакты нельзя считать официальными переговорами», - сказал Н.Пашинян, пишет Tert.am.
«Я говорю от имени Армении, потому я – премьер-министр Армении. Я не говорю от имени арцаха, потому что в Арцахе есть своя власть. Должны сделать все, чтобы Карабах получил новый уровень субъектности в переговорном процессе», - отметил Н.Пашинян.