Բենզինի շուկայում նոր խաղացողներ են սպասվում. նախարար
Ոչ ոքի ոչինչ չի պարտադրվում։ Ազատ շուկա է, գները նվազում և բարձրանում են շուկայական գործոնների ազդեցությամբ։ Հայաստանյան շուկան բաց շուկա է, և եթե միջազգային շուկայում բենզինի գները բարձրանան, ներքին գինը կբարձրանա և հակառակը, կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այսօր ասաց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով «Ֆլեշ» ՍՊԸ նախագահ Բարսեղ Բեգլարյանի այն հայտարարությանը, որ առաջիկայում բենզինը թանկանալու է։
«Գինը մենք չենք պահպանում, շուկան է պահպանում։ Ամենակարևորն այն է, որ շուկայում գինը որոշի շուկան։ Իսկ մենք այսօր գտնվում ենք այդ վիճակում։ Որքան շատ խաղացողներ կհայտնվեն շուկայում, այնքան մրցակցության աստիճանը կբարձրանա», - ասաց նա։
Հարցին՝ պե՞տք է բենզինի շուկայում նոր խաղացողների սպասել, նախարարը դրական պատասխան տվեց՝ նշելով, որ ներկայում դրսից ներդրողների հետ քննարկումներ են ընթանում։
«Կան չօգտագործված հնարավորություններ, կլինեն նոր խաղացողներ, սահմանափակումներ չեմ տեսնում։ Մենք ազատ շուկա ենք բացել, բոլորը գիտեն այդ մասին», - ասաց նախարարը։

Armenia’s market is open with the prices going up and down agreed with the market factors, economic development and investments minister Tigran Khachatryan said, adding that if the petrol prices go up in international market the prices here will go up too, if the prices go down, the same will be here.
“We are not maintaining the price, the market does it. The most important is for the market to decide the price and we are in such situation. The more players appear in the market, the more the level of competitiveness will raise,” he stressed.
Asked whether new players are expected to appear in the market, the minister said currently discussions are being held with foreign investors.
“We have unused opportunities, we will have new players, I do not see any restrictions for it. We have established an open market and everyone knows about it,” the minister said.