Տարածաշրջանային նախագծերում Ռուսաստանի ներգրավվածությունը շատ ողջունելի է. քաղաքագետ
Հայաստանը և Ռուսաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրներ են, Իրանն էլ իր հերթին փորձում է այդ կառույցի հետ ազատ առևտրի գոտի ձևավորել։ Իսկ ո՞ւմ միջոցով, եթե ոչ Հայաստանի։ Սա զարմանալի չէ, և պետք է միայն ուրախանալ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» նախագահ Թևան Պողոսյանը։
«Բոլորը, փաստորեն, հասկանում են, որ տարածաշրջանում կարելի է ոչ միայն արևելք-արևմուտք համագործակցության դաշտեր ձևավորել, այլև՝ հյուսիս-հարավ։ Մենք հասկանում ենք, որ կա մի համագործակցության ձևաչափ, որն ամեն անգամ փորձում են մեզ մատնացույց անել։ Խոսքն Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա համագործակցության մասին է։ Հիմա էլ ձևավորվում է հյուսիս-հարավ գործակցությունը, ինչը շատ ուրախալի փաստ է։ Եթե կա համագործակցություն Իրանի, Հայաստանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև, ի՞նչն է խնդիրը», - ասաց մեր զրուցկիցը։
Թևան Պողոսյանի խոսքով, որքան շատ երկրներ ներգրավվեն տարածաշրջանային համագործակցության մեջ, այնքան ավելի լավ։
«Եթե բոլորի շահերը համընկնում են, նշանակում է՝ ինչ-որ չափով ընկալում է ձևավորվում, որ համագործակցությունն է լինելու շարժիչ ուժը, ոչ թե մրցակցությունը կամ մյուսին վնասելը։ Սա բերելու է նրան, որ ամեն մեկն, ունենալով իր բաժին դերակատարումը, կարողանալու է ընդհանուր արժեք ներկայացնել։ Ի վերջո, համագործակցությունն ընդհանուր արժեք է ձևավորում։ Որքան շատ համագործակցությունների մեջ մասնակցենք, այնքան ավելի մեծ արժեք ենք ներկայացնելու, և այդ արժեքը, բնականաբար, ավելի գայթակղիչ է լինելու», - նշեց քաղաքագետը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում Ռուսաստանի դերակատարությանը՝ քաղաքագետը նշեց՝ այդ երկիրն, անկասկած, տարածաշրջանային շահեր ունի, և ցանկանում է ներգրավված լինել ռեգիոնալ նախագծերում։
«Սա շատ ողջունելի է։ Եթե Ռուսաստանը դրական իմաստով է ներգրավվում, միայն պետք է ոգևորվել։ Հայաստանն ու Ռուսաստանը դաշնակիցներ են։ Եթե դու քո դաշնակիցներին դաշնակցային չես վերաբերում... մեզ դո՞ւր է գալիս, երբ մեր որևէ դաշնակից Հայաստանի հանդեպ դաշնակցային վարքագիծ չի ցուցաբերում։ Հետևաբար, եթե չենք ուզում, որ մեր հանդեպ անեն այն, ինչը մեզ դուր չի գալիս, մենք ևս չպետք է նման վարքագիծ դրսևորենք», - ասաց Թևան Պողոսյանը։
Հարցին՝ կարո՞ղ է Երևան-Մոսկվա համագործակցության խորացումը նպաստել Երևան-Թեհրան հարաբերությունների օրակարգի մի մասի առաջխաղացմանը, մեր զրուցակիցը նկատեց՝ դրանք տարբեր ներգրավվածութուններ են, բայց եթե կգտնվեն շահեր, որոնք բոլորին ձեռնտու կլինեն, շատ ավելի լավ։
«Իրանը մեր հարևանն է։ Այդ երկրի հետ այսպես թե այնպես համագործակցում ենք։ Հայաստանը տարածաշրջանում միակ երկիրն է, որը ցամաքային ուղի է հարթում դեպի ԵԱՏՄ և կարող է Իրանի համար դուռ առնալ դեպի ԵԱՏՄ շուկա։ Իսկ Իրանը նման ցանկություն հայտնել է։ Հայաստանն այստեղ կարող է շատ լավ դերակատարություն ունենալ, և հատկապես, եթե այդ համագործակցության մեջ ներգրավում ենք մեր դաշնակիցներին, դա միայն ողջունելի է։ Հենց դրանք են ճիշտ դաշնակցային հարաբերությունները։ Պատկերացրեք, որ եթե Ռուսաստանը ներգրավվի այլ երկրների հետ համագործակցություններում, ասելու է, որ Հայաստանը ևս պետք է ներգարվվի», - ամփոփեց Թևան Պողոսյանը։

Участие России в региональных проектах можно лишь приветствовать - политолог
Армения и Россия – страны-члены Евразийского экономического союза (ЕАЭС), Иран в свою очередь пытается сформировать зону свободной торговли с этой структурой. Это неудивительно и этому нужно только радоваться, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог, председатель «Международного центра человеческого развития» Теван Погосян.
«Фактически, все понимают, что в регионе можно формировать не только поле сотрудничества восток – запад, но и север – юг. Мы понимаем, что есть формат сотрудничества, на который нам постоянно пытаются указать. Речь идет о сотрудничестве Азербайджан – Грузия – Турция. Сейчас формируется сотрудничество сервер – юг, что является очень радостным фактом. В чем проблема, если между Арменией, Ираном и Россией есть сотрудничество?», - сказал наш собеседник.
По словам Тевана Погосяна, чем больше стран будут вовлечены в региональное сотрудничество, тем лучше.
«Если у всех совпадают интересы, это значит, что в какой-то мере воспринимается, что движущей силой будет сотрудничество, а не соперничество или причинение вреда другому. Это приведет к тому, что каждый сможет играть свою роль, представлять общую ценность. В конце концов, именно сотрудничество формирует общую ценность. Чем больше мы будем участвовать в различных форматах взаимодействия, тем большую ценность будем представлять, и эта ценность, естественно, будет более привлекательной», - отметил политолог.
Касаясь роли России в регионе, Теван Погосян отметил, что у этой страны, несомненно, есть региональные интересы, и она хочет участвовать в региональных проектах.
«Это можно лишь приветствовать. Если Россия вовлекается в позитивном смысле, то это должно только воодушевлять. Армения и Россия – союзники. Если ты не ведешь себя со своими союзниками по-союзнически … Разве нам нравится, когда кто-то из союзников не проявляет к Армении союзнического отношения? Следовательно, если мы не хотим, чтобы в отношении нас делалось то, что нам не нравится, то сами не должны вести себя подобным образом», - сказал Теван Погосян.
На вопрос, может ли углубление сотрудничества Ереван – Москва способствовать продвижению какой-то части повестки отношений Ереван – Тегеран, Теван Погосян отметил, что это разные вовлеченности, однако если будут найдены взаимовыгодные интересы, еще лучше.
«Иран – нас сосед. Мы так или иначе сотрудничаем с этой страной. Армения – единственная страна в регионе, у которой есть сухопутный путь сообщения с ЕАЭС и она может стать для Ирана окном для выхода на рынки ЕАЭС. А Иран заявил о таком желании. Армения может сыграть здесь очень хорошую роль, особенно если в это сотрудничество вовлекаются наши союзники. Это можно только приветствовать. Именно такими бывают правильные союзнические отношения. Представьте, если Россия будет вовлечена в сотрудничество с другими странами, она может сказать, что и Армения должна участвовать в этом», - резюмировал Теван Погосян.