Մարզպետարաններում 40 տոկոսը աշխատանք չի կատարում. Նախարարը հայտարարում է նոր կրճատումների մասին
Առաջիկայում կառավարությունը խորհրդարանի դատին կներկայացնի տարածքային կառավարման մասին օրինագիծ, որի համաձայն մարզպետարաններում աշխատակազմի կրճատումներ կլինեն, այսօր խորհրդարանում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Փաթեթը պատրաստ է, պետք է նրկայացվի քննարկման: Խոսքը յուրաքանչյուր մարզպետարանում աշխատակազմերի մինչև 30 տոկոսի կրճատման մասին է», - հավելեց նախարարը:
Օրինակ` Արագածոտնի մարզում 28 տոկոսով կլինեն կրճատումներ, այսինքն`121 աշխատակցից կրճատումների պատճառով կմնա 87-ը: Այժմ ամենամեծ աշխատակազմն ունի Գեղարքունիքի մարզպետարանը`186 աշխատողով: Նախատեսվում է, որ բոլոր մարզպետարաններում կլինի մեկ տեղակալ`1 օգնականով: Իսկ մարզպետը կունենա 2 օգնական: Մինչ այժմ մարզպետներն ունեցել են երեք տեղակալ:
«Սա տալու է օպտիմալ կառավարում, որովհետև մենք ուսումնասիրություն ենք կատարել ու պարզել ենք, որ աշխատակիցների 40 տոկոսը, ըստ էության, աշխատանք չի կատարում, չեմ ասում`ոչինչ չի անում, բայց նրա փոխարեն, դա կարող է անել մեկ այլ աշխատող: Մենք չենք փորձում խաղալ մարդկանց ճակատագրերի հետ, մենք չենք ուզում մարդկանց դարձնել աշխատազուրկ, մենք ուզում ենք կառավարումը դարձնել արդյունավետ: Պետական կառավարման համակարգում պետք է աշխատեն պրոֆեսիոնալները, ովքեր ոլորտին տիրապետում են և ոչ թե նրանք, ովքեր ունեցել են խնամի, ծանոթ բարեկամ ու հարմար տեղավորվել են այդ գործին», - հայտարարեց Պապիկյանը:
Դիտարկմանը, թե նոր իշխանություններն էլ պատրաստվում են իրենց խնամի-ծանոթ-բարեկամներին բերել իրենց հետ, Պապիկյանն արձագանքեց` հորդորելով ներկայացնել փաստեր:

Forty percent of governor’s offices' employees do not work: minister
The government will soon submit a bill to the National Assembly about territorial administration which envisages job cuts in governor’s offices, territorial administration and development minister Suren Papikyan told the reporters after the meeting with My Step faction MPs today.
“The package of bill is ready and must be presented for discussion. It is spoken about 30% cuts in staffs of each governor’s offices,” the minister said.
For instance, the job cuts in Aragatsotn will be 28%, which means that out of 121 staff members only 87 will remain. Currently the biggest staff has Gegharkunik’s governor’s office with 186 employees. The bill envisages having one deputy governor with one assistant. The governor will have two assistants. Now the governors have three deputies.
“This will result in optimal governance. Our studies have showed that the 40% of the employees, in essence, are not working, I do not say they do nothing, but the work they do may be done by another employee. We are not playing with the fates of the people, we do not want them to become unemployed, we just want to make the governance effective,” he said adding that professionals must work in the state governance system who know the sector will enough and not those who are employed due to their relative ties, friends.
As to whether the new authorities are trying to employ their friends, relatives instead, Papikyan said there is no such thing.