«Հրապարակ». Կառավարության կառուցվածքի փոփոխության մասին նախագիծը մարտի 5-ին մեկնարկող նստաշրջանում էլ քննարկման չի դրվի
01/03/2019 10:17
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Կառավարության կառուցվածքի փոփոխության մասին նախագիծը երեկվա դրությամբ դեռ ԱԺ չէր ներկայացվել, ու չի բացառվում, որ մարտի 5-ին մեկնարկող նստաշրջանում էլ այդ նախագիծը քննարկման չդրվի։
Չնայած իշխանությունը հայտարարում է, որ փոփոխությունները հայտնի են, և 17-ի փոխարեն ունենալու ենք 12 նախարարություն, սակայն կարծես վստահ չեն, որ դա ճիշտ ճանապարհ է, և խուսափում են հրապարակայնացնել նախագիծը, որն իշխանական շրջանակները խիստ անհրաժեշտ էին համարում, քանի որ պետական ապարատի օպտիմալացման անհրաժեշտություն կա, որովհետև «նախարարության ստորին օղակներում զբաղված են սուրճ խմելով միայն»։
Բայց այսօր կառավարությունը եկել է համոզման, որ ռիսկային է միանգամից կրճատել հազարավոր աշխատակիցների, և նախագծի վերջին տարբերակում ընդամենը մի քանի տասնյակ քաղաքական և հայեցողական պաշտոններ են կրճատվելու՝ նախարարներ, փոխնախարարներ, նրանց խորհրդականներ, օգնականներ, մամուլի խոսնակներ»:

«Грапарак»: Проект об изменении структуры правительства не будет представлен на обсуждение и в ходе стартующей 5 марта сессии
01/03/2019 11:15
Газета «Грапарак» пишет, что по состоянию на вчерашний день, проект об изменении структуры правительства еще не представлен в парламент и не исключается, что в ходе стартующей 5 марта сессии этот проект также не будет обсуждаться.
«Хотя власти заявляют, что изменения уже известны и вместо 17-ти число министерств будет доведено до 12-ти, однако вроде не уверены в том, что это правильный путь и избегают публичности проекта, который считали крайне необходимым, поскольку государственный  аппарат нуждается в оптимизации, так как "в низших звеньях заняты лишь тем, что пьют кофе".
Однако сегодня правительство пришло к убеждению, что одновременное сокращение тысяч сотрудников рискованно, и в последнем варианте проекта сокращены несколько десятков политических и концептуальных должностей – министры, их заместители, советники, помощники, пресс-секретари», - пишет газета.