Մենք պետք է կարողանանք իսկապես պատվով փակել Մարտի 1-ի էջը. Արման Բաբաջանյան (Տեսանյութ)
Այն, ինչ տեղի ունեցավ անցած տարի, ուղիղ կապ ունի 11 տարի առաջ տեղի ունեցածի հետ։ Այն իրադարձությունները, որոնք զարգանում էին 11 տարի առաջ Երևանում, նախանշում էին, որ այդ դրամատիկ իրադարձություններն ուղղակի անխուսափելի էին մեր երկրում, և չենք կարող նույն երկնքի տակ ապրել այնպիսի ոճրագործ իշխանության հետ, որն ընդունակ է սեփական քաղաքացիերին գնդակահարելու հրաման արձակել, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը։
«Ուստի դասը, կարծում եմ, առնված է։ Մեր ժողովուրդն իր հստակ վերաբերմունքն ունի տեղի ունեցածի կապակցությամբ։ Մնում է, որպեսզի ուշի ուշով հետևենք դատական գործընթացին, որպեսզի ամբողջ գործողությունը դատարանում տեղի ունենա հնարավորինս անկաշկանդ մթնոլորտում, և բոլոր հարցերը, որոնք ցայսօր մնում են օդում, պատասխան գտնեն։ Մենք պետք է կարողանանք իսկապես պատվով փակել Մարտի 1-ի էջը, և այն հիշենք բոլորովին այլ խորհրդով և միտված լինենք դեպի մարտի 2-ը, մարտի 3-ը և մեր օրակարգը ձևավորենք բոլորովին այլ լույսի ներքո», - ասաց պատգամավորը։
Արման Բաբաջանյանը միաժամանակ նկատեց, որ «ընդհուպ Մոսկվաներից» փորձեր են արվել ազդել գործի քննության վրա։ Նա, սակայն, հույս հայտնեց, որ որոշ գործիչների նկատմամբ մեղադրանքն այնքան հիմնավոր կլինի, որ կասկածներ չեն մնա։

Мы должны суметь действительно с честью закрыть страницу 1 марта – Арман Бабджанян
«То, что произошло в прошлом году напрямую связано с событиями, которые произошли 11 лет назад. События, которые развивались 11 лет назад в Ереване, обозначали, что в нашей стране просто неизбежны эти драматические события, и мы не можем жить под одним небом с такой преступной властью, которая способна отдать приказ расстрелять собственный народ», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат фракции «Светлая Армения» Арман Бабаджанян.
«Посему я считаю, что урок извлечен. У нашего народа четкое отношение к произошедшему. Остается лишь, чтобы мы внимательно следили за судебным процессом, чтобы весь процесс в суде происходил в непринужденной атмосфере и все вопросы, которые по сей день остаются, получили ответ. Мы должны суметь действительно с честью закрыть страницу 1 марта и стремится формировать нашу повестку 2 марта, 3 марта в другом свете», - сказал депутат.
Арман Бабаджанян отметил при этом, что даже «из Москвы» предпринимались попытки повлиять на ход расследования дела. Однако, он выразил надежду, что обвинение в отношенекоторых деятелей будет настолько обоснованным, что сомнений не останется.