Առաջիկայում հույն գործարարների պատվիրակություն կժամանի Հայաստան
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանը մարտի 1-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից։
Ազգային ժողովի նախագահը, ողջունելով դեսպանին, ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջև ձևավորված բազմադարյա պատմական կապերը, հոգևոր և մշակութային առնչությունները: Արարատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ նորընտիր խորհրդարանը պատրաստակամ է առավել խորացնելու և ամրապնդելու ձևավորված ավանդական հարաբերությունները:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարևորել է 2014 թ. սեպտեմբերին Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագծի ընդունումը: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը նշել է նաև, որ 2015 թ. մարտի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը միաձայն ընդունել է Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների և ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն:
Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլան, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, կարևորել է Հայաստանում սահմանադրական նորմերին համահունչ անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները:
Դեսպանը, խոսելով երկու ժողովուրդների բարիդրացիական ամուր կապերի մասին, համատեղ ծրագրերը շարունակելու և համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը՝ կողմերն ընդգծել են բարեկամական խմբերի, ինչպես նաև այլ ձևաչափերով ակտիվ շփումների ու փոխայցերի անհրաժեշտությունը, ինչը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների առավել ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-հունական բազմոլորտ համագործակցության օրակարգը, կարևորել մասնավորապես առևտրատնտեսական կապերի խթանումը՝ ընդգծելով, որ երկկողմ փոխգործակցության զարգացման ու խորացման դեռևս չիրացված մեծ ներուժ կա: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է հույն գործարարների պատվիրակության այց Հայաստան՝ տնտեսական կապերի ընդլայնման հեռանկարները քննարկելու համար:
Խոսելով իրականացվող մշակութային և կրթական համատեղ ծրագրերից՝ Արարատ Միրզոյանն արժևորել է հունական կառավարության կողմից տարիներ շարունակ ռազմական և քաղաքացիական կրթության ոլորտում ցուցաբերվող աջակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարբեր մակարդակներում Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափով համագործակցության, Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացներին:

В ближайшее время Армению посетит делегация греческих бизнесменов
Председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Греции в Армении Нафсику Ненси Эву Врайлу, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер парламента, приветствуя посла, отметил сформировавшиеся между двумя народами многовековые исторические связи, духовные и культурные общности. А.Мирзоян заверил, что новоизбранный парламент готов к всемерному углублению и укреплению сложившихся традиционных отношений.
Глава законодательного органа подчеркнул важность принятия парламентом Греции в сентябре 2014 г. резолюции о криминализации отрицания геноцидов. В данном контексте спикер парламента отметил также, что 24 марта 2015 г. Национальное Собрание Армении единогласно приняло заявление, осуждающее геноцид понтийских греков и ассирийцев в Османской империи.
Нафсика Ненси Эва Врайла, поздравив А.Мирзояна с избранием председателем парламента, подчеркнула важность проведенных созвучно конституционным нормам парламентских выборов в Армении.
Посол, отметив прочные добрососедские связи двух народов, выразила готовность содействовать продолжению совместных программ и углублению сотрудничества.
Коснувшись развития межпарламентских связей, стороны подчеркнули необходимость активных контактов и взаимных поездок групп дружбы, а также в других форматах, что будет способствовать еще большему расширению двусторонних отношений.
Собеседники обсудили повестку армяно-греческого разностороннего сотрудничества, выделили, в частности, более тесное торгово-экономическое взаимодействие, отметив имеющийся большой неиспользованный потенциал. Посол сообщила, что вскоре намечается визит делегации греческих бизнесменов в Армению – для обсуждения перспектив расширения экономических связей.
А.Мирзоян, говоря о реализуемых совместных культурных и образовательных программах, оценил годами оказываемое греческим правительством содействие Армении в сфере военного и гражданского образования.
В ходе встречи подняты вопросы сотрудничества в трехстороннем формате Армения – Греция – Кипр на различных уровнях, процесс ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС.