ԼՂ հարցով բանակցություններ որևէ փաստաթղթի շուրջ ներկայումս չեն վարվում. Մնացականյան
ԼՂ կարգավորման հարցով բանակցություններ որևէ փաստաթղթի շուրջ ներկայումս չեն վարվում, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Մենք առիթ ունեցել ենք բազմիցս բացատրելու, արտահայտելու, որ մայիսից ի վեր մենք որևէ պահ չենք հապաղել, չենք հետաձգել խաղաղ գործընթացը: Արդեն անմիջապես մայիսից հետո` հունիս ամսին, մենք ունեցանք առաջին շփումները համանախագահների հետ (նոր կառավարությունը): Հունիսին եղավ առաջին հանդիպումը ԱԳ նախարարների մակարդակով: Հուլիսին չկայացավ հանդիպում բրյուսելյան համաժողովի շրջանակներում: Սեպտեմբերին եղավ երկրորդ հանդիպումն արտգործնախարարների: Սեպտեմբերին եղավ շատ հստակ արդյունքով շփում վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև: Եղավ հանդիպում հետագայում նաև Սանկտ Պետերբուրգ, հետո հունվարին եղավ հանդիպում արտգործնախարարների նորից, և (վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի) շփումը Դավոսում», - նշել է Զ.Մնացականյանը:
Նրա խոսքով, սա նպատակ է ունեցել մեզ համար հստակ ներգրավվելու գործընթացի մեջ և հստակեցնելու այն մոտեցումները, որ այս Կառավարությունն ունի խաղաղ գործընթացի համար:
«Սա է եղել տրամաբանությունը մինչև հիմա և շարունակում է մնալ, որովհետև մենք նպատակաուղղված աշխատելու ենք բացարձակապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Խաղաղությանն այլընտրանքը պետք է բացառել: Դա, նորից եմ կրկնում, չի նշանակում, որ բացակայում է վճռականություն հայկական որևէ կողմից: Բայց մենք նպատակաուղղված աշխատելու ենք խաղաղ կարգավորման ուղությամբ», - հայտարարել է նախարարը:

At present negotiations over Nagorno-Karabakh conflict settlement are not being held over any document, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said in an interview with Public TV.
“We had an occasion to explain and say many times that we have not hesitated for any moment from May, we have not postponed any peace process. Immediately after May, in June, we had first contacts with the co-chairs. In June the first meeting on the level of foreign ministers took place. In July meeting did not take place in the sidelines of the Brussels gathering. In September the second meeting of the foreign ministers took place. In September Armenian Prime Minister and Azerbaijani president had contacts with clear results. Then a meeting followed in St. Petersburg and then in January the foreign ministers met again and then the PM and Azerbaijani president had contacts in Davos,” Mnatsakanyan said.
He said it all aimed at getting involved in the process and specify the positions the government has in the peace process.
“This was the logic and continues to be as we are aimed at working exclusively in the direction of peaceful settlement of the conflict. Alternative to peace should be excluded. I repeat again, it does not mean that the Armenian side lacks determination. We just want to work over peaceful settlement of the conflict,” the minister said.