Արարատ Միրզոյանը խոստացավ՝ շուտով ԱԺ օրակարգը հագեցած կլինի
7-րդ գումարման ազգային ժողովի 2-րդ նստաշրջանը մեկնարկեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի պարզաբանումներով։
«Լրատվամիջոցներում անդրադարձ էր եղել այն մասին, որ մեր նստաշրջանի օրակարագը հագեցած չէ։ Ես ուզում եմ ասել, որ սա օբյեկտիվ պատճառներ ունի. Նախևառաջ նախկինում Ազգային ժողովի ընտրությունները տեղի էին ունենում մայիսին և մինչև այս փուլին հասնելը Ազգային ժողովն ունենում էր 3 ամիս ժամանակ ու այդ ընթացքում բավականին հարցեր էին կուտակվում ու օրակարգ էր հասունանում։ Այս դեպքում մենք աշխատանքները սկսել ենք ընտրություններից մեկ ամիս հետո ու ընթացք չի եղել օրակարգը հագեցնելու», - ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը։
Նա նկատեց, որ շատ օրինագծեր կան, որոնք քննարկումների տարբեր փուլերում են ու վստահեցրեց, որ խորհրդարանը շուտով կունենա հագեցած օրակարգ։
7-րդ գումարման Ազգային ժողովի 2-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված է պարտադիր քննարկման 2 օրինագիծ և գլխադասային հանձնաժողովների կողմից բացասական եզրակացություն ստացած 3 օրինագիծ։ Այս նախագծերը բոլորն էլ ընդգրկվեցին ԱԺ այսօր մեկնարկած քառօրյա նիստերի օրակարգ։

Арарат Мирзоян обещал, что вскоре повестка парламента станет насыщенной
Вторая сессия Национального Собрания 7-го созыва стартовала сегодня с разъяснения спикера парламента Арарата Мирзояна.
«Средства массовой информации обратились к тому, что повестка нашей сессии не насыщена. Я хочу сказать, что на это есть объективные причины. Прежде всего, выборы парламента раньше проходили в мае, и до этого периода у Национального Собрания было три месяца, во время которых накапливалось много вопросов и повестка. В данном случае мы начали работы через месяц после выборов, и для насыщения повестки времени не было», - заявил Арарат Мирзоян.
Он отметил, что есть много законопроектов, которые находятся на разных этапах обсуждения, и заверил, что парламент вскоре будет иметь насыщенную повестку.
В повестку второй сессии Национального Собрания 7-го созыва входят 2 законопроекта и еще 3 проекта, которые получили отрицательное заключение в ходе обсуждений в соответствующих постоянных комиссиях. Все эти законопроекты внесены в повестку сегодняшнего заседания парламента.