Այն ամենն, ինչ տեղի է ունենում Արցախի շուրջ, թափանցիկ է. Միքայել Զոլյան
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Միքայել Զոլյանն անհարկի է համարում այն շահարկումները, թե Ալիևի և Փաշինյանի միջև կան բանակցություններ, որոնց մասին չի բարձրաձայնվում։
«Այդ շահարկումներն անհարկի են։ Այն ամենն, ինչ տեղի է ունենում Արցախի շուրջ, թափանցիկ է, և Նիկոլ Փաշինյանը հնարավորության սահմաններում միշտ հանրությանը տեղեկացնում է, թե ինչ քայլեր են արվում և որն է դրա տրամաբանությունը», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Զոլյանն՝ անդրադառնալով ՀՀ երկրորդ նախագահի արտահայտած այն տեսակետին, թե Փաշինյանը փորձում է քողարկել բանակցությունները, բայց դրանք, այունամենայնիվ, տեղի են ունենում։
Անդրադառնալով քննադատություններին առ այն, որ Ալիևի հետ սպասվող հանդիպումների համար չկա օրակարգ՝ Զոլյանը նշեց, որ նման հանդիպումները միտված են լինելու որոշել ապագա բանակցությունների ձևաչափն ու շրջանակները, ինչը նորություն չէ։
«Այն, ինչ սպասվում է, լինելու է բանակցություն բանակցության մասին։ Նորմալ գործընթաց է, որին պետք է հետևենք։ Կասկած չունեմ, որ հայկական կողմն իր դիրքորոշումներում առաջնորդվելու է Հայաստանի և Արցախի շահերով», - նշեց նա։
Խոսելով Արցախը բանակցային սեղան բերելու հնարավոր հեռանկարների մասին՝ Զոլյանն ընդգծեց, որ Արցախը բանակցային սեղանի մոտ հետ բերելը երկարատև գործընթաց է լինելու, քանի որ տարիներ շարունակ Արցախը բացակայել է բանակցային սեղանից։
«Դա երկարատև, դժվար պրոցես է։ Բայց մենք այդ ուղղությամբ գնում ենք ու համոզված եմ, որ թե՛ միջազգային հանրությունը, թե՛ այս գործընթացի մնացած կողմերը ի վերջո հասկանալու են այս տրամաբանությունը, եթե իհարկե շահագրգռված են կոնֆլիկտի լուծմամբ։ Եթե շահագրգռված չեն կոնֆլիկտի լուծմամբ, կարող են թողնել այսօր եղած ձևաչափը և էլի տարիներով խոսել կոնֆիլտի լուծման մասին ու որևէ իրական քայլ չլինի», - հավելեց Զոլյանը։

Speculations about hiding negotiations existing between Aliyev and Pashinyan are senseless, MP from My Step faction, member of Foreign Relations Standing Committee Michael Zolyan said, speaking to Aysor.am.
“These speculations are senseless. Everything that happens around Artsakh is transparent with Nikol Pashinyan informing the public every time what steps are being undertaken and what they are aimed at,” Zolyan said, referring to the viewpoint of Armenia’s second president that Pashinyan is trying to cover negotiations which do take place.
As to the criticism that meeting with Aliyev has no agenda, Zolyan said such meetings are aimed at determining the format and circles of future negotiations.
“What is expected is negotiation about negotiations. It is a normal process we must follow to. I have no doubts that the Armenian side will be guided by the interests of Armenia and Artsakh,” he said.
Speaking about the prospect of bringing Artsakh back to the table of negotiations, Zolyan said that it will be a lasting process as Artsakh was not participating in the talks for many years.
“It is a long lasting, complicated process, but we are going in that direction, and I am convinced that both the international community and the other parties of the process will understand this logic if, of course, they are interested in the solution of the conflict. If they are not, they may leave today’s format and speak about the conflict settlement for years without undertaking any steps in that direction,” Zolyan said.