Արարատ Միրզոյանը բոլոր քաղաքական ուժերին հրավիրում է ընտրական բարեփոխումների շուրջ քննարկումների (Տեսանյութ)
06/03/2019 10:56
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը այսօր ԱԺ ամբիոնից քաղաքական ուժերին հրավիրեց մասնակցել Ընտրական օրենսգրքի շուրջ քննարկումներին։
«Ընտրություններն են այն հիմքը, այն հիմնական պայմանը, որով ժողովրդավարություն կոչված համակարգը, մեխանիզմը կարող է ընդհանրապես գոյություն ունենալ։ Եթե մենք Սահմանադրության մեջ գրել ենք, որ Հայաստանը ժողովրդավարական, իրավական պետություն է, իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, ժողովուրդը իշխանությունը իրացնում է ընտրությունների միջոցով, մենք պարտավոր ենք սրբորեն հետևել այս կանոնին», - այսօր Ազգային ժողովի նիստ ընթացքում հայտարարեց ԱԺ նախագահը։
Միրզոյանը նկատեց, որ համոզված է՝ երկրում խնդիրների մեծ մասը եղել է ընտրական համակարգի չաշխատելու հետևանք։ ԱԺ նախագահը, վկայակոչելով դեկտեմբերի 9-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները, նշեց, որ երկար տարիների ընդմիջումից հետո երկրում կայացել են ազատ, արդար, թափանցիկ ընտրություններ։
«Սա երեսով տալու համար չի ասվում։ Սա թթվածնի պես մի բան է, առանց որի մեր կյանքը հնարավոր չէ։ Կարծում եմ, որ պետք է այս ամբիոնից արձանագրվեր և բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է պայմանավորվեն այս պայմանի շուրջ մեկ անգամ ևս ու վերահաստատեն բոլորիս միասնական կամքը այսուհետ ունենալ բացառապես ազատ, արդար, ժողովրդավարական թափանցիկ ընտրություններ», - հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը։
ԱԺ նախագահը նշեց, որ Ընտրական օրենսգիրքը, ինչպես նաև ընտրական ինստիտուտները Հայաստանում կատարելագործման կարիք ունեն։
«Ես, օգտվելով առիթից, քաղաքական ուժերին ուզում եմ հրավիրել սկսել ընտրական բարեփոխումների մշակման փուլ միասնական ջանքերով։ Եթե միասին պայմանավորվենք, կարող ենք ավելի արմատական փոփոխություններ մշակել, իրականացնել», - հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը։
ԱԺ նախագահը այս հայտարարությունը հնչեցրեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2018 թվականի գործունեության ծրագրի քննարկման ավարտին։ Նիստերի դահլիճում էր նաև ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը։

Арарат Мирзоян приглашает все политические силы к обсуждению избирательных реформ
Председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян пригласил все политические силы Армении участвовать в обсуждениях вокруг Избирательного кодекса.
«Выборы – это та основа, то основное условие, благодаря которым может существовать так называемая система, механизм демократии. Если мы написали в Конституции, что Армения является демократическим, правовым государством, власть принадлежит народу, мы обязаны свято следовать этим правилам», - заявил сегодня Арарат Мирзоян в ходе заседания парламента.
Мирзоян выразил уверенность в том, что большая часть проблем в стране является следствием того, что не работала избирательная система. Спикер парламента, сославшись на внеочередные парламентские выборы 9 декабря, отметил, что после длительного перерыва в стране состоялись свободные, справедливые и прозрачные выборы.
«Я говорю об этом не в упрек. Это что-то вроде кислорода, без которого жизнь невозможна. Считаю, что с этой трибуны нужно было констатировать это и все политические силы должны договориться вокруг этого условия и в очередной раз подтвердить свою волю к проведению исключительно свободных, справедливых, демократических прозрачных выборов», - заявил Арарат Мирзоян.
Спикер парламента также отметил, что Избирательный кодекс, как и избирательные институты в Армении нуждаются в усовершенствовании.
«Пользуясь поводом, хочу пригласить политические силы начать совместными усилиями этап разработки избирательных реформ. Если мы договоримся, то сможем разработать  и осуществить более коренные изменения», - заявил Арарат Мирзоян.
Заявление спикера парламента последовало после завершения обсуждения программы деятельности Центральной избирательной комиссии в 2018 году. В зале заседаний присутствовал также председатель ЦИК Тигран Мукучян.