Արարատ Միրզոյանը բոլոր քաղաքական ուժերին հրավիրում է ընտրական բարեփոխումների շուրջ քննարկումների (Տեսանյութ)
06/03/2019 10:56
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը այսօր ԱԺ ամբիոնից քաղաքական ուժերին հրավիրեց մասնակցել Ընտրական օրենսգրքի շուրջ քննարկումներին։
«Ընտրություններն են այն հիմքը, այն հիմնական պայմանը, որով ժողովրդավարություն կոչված համակարգը, մեխանիզմը կարող է ընդհանրապես գոյություն ունենալ։ Եթե մենք Սահմանադրության մեջ գրել ենք, որ Հայաստանը ժողովրդավարական, իրավական պետություն է, իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, ժողովուրդը իշխանությունը իրացնում է ընտրությունների միջոցով, մենք պարտավոր ենք սրբորեն հետևել այս կանոնին», - այսօր Ազգային ժողովի նիստ ընթացքում հայտարարեց ԱԺ նախագահը։
Միրզոյանը նկատեց, որ համոզված է՝ երկրում խնդիրների մեծ մասը եղել է ընտրական համակարգի չաշխատելու հետևանք։ ԱԺ նախագահը, վկայակոչելով դեկտեմբերի 9-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները, նշեց, որ երկար տարիների ընդմիջումից հետո երկրում կայացել են ազատ, արդար, թափանցիկ ընտրություններ։
«Սա երեսով տալու համար չի ասվում։ Սա թթվածնի պես մի բան է, առանց որի մեր կյանքը հնարավոր չէ։ Կարծում եմ, որ պետք է այս ամբիոնից արձանագրվեր և բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է պայմանավորվեն այս պայմանի շուրջ մեկ անգամ ևս ու վերահաստատեն բոլորիս միասնական կամքը այսուհետ ունենալ բացառապես ազատ, արդար, ժողովրդավարական թափանցիկ ընտրություններ», - հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը։
ԱԺ նախագահը նշեց, որ Ընտրական օրենսգիրքը, ինչպես նաև ընտրական ինստիտուտները Հայաստանում կատարելագործման կարիք ունեն։
«Ես, օգտվելով առիթից, քաղաքական ուժերին ուզում եմ հրավիրել սկսել ընտրական բարեփոխումների մշակման փուլ միասնական ջանքերով։ Եթե միասին պայմանավորվենք, կարող ենք ավելի արմատական փոփոխություններ մշակել, իրականացնել», - հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը։
ԱԺ նախագահը այս հայտարարությունը հնչեցրեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2018 թվականի գործունեության ծրագրի քննարկման ավարտին։ Նիստերի դահլիճում էր նաև ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը։

Ararat Mirzoyan invites all political forces to participate in discussions over electoral reforms
National Assembly chairman Ararat Mirzoyan invited all political forces to participate in the discussions over the Electoral Code.
Speaking from the NA tribune today, Mirzoyan said that the elections are the main condition for democratic system to exist.
“If we have written in the Constitution that Armenia is a democratic, legal state, the power belongs to people, the people realize this power through elections, we have to honestly follow this rule,” the NA chairman said.
Mirzoyan said that the major part of the issues in the country arouse as a result of failure of the electoral system to work. The NA chairman said that after a long break the December 9 snap parliamentary elections were free, fair and transparent.
“I am not saying it for show-off. This is like an oxygen without which it is impossible to live. I think it was necessary to register from the NA tribune and all the political forces must come to agreement and reaffirm our join wish to have exclusively free, fair and democratic elections,” Mirzoyan said.
The NA chairman noted that the Electoral Code as well as electoral institutes in Armenia need to be improved.
“Using this opportunity, I want to invite all the political forces to start working out electoral reforms with joint efforts. If we come to agreement together we may work our more radical changes,” Mirzoyan said.
The NA chairman voiced this statement after the end of discussion of 2018 program of activity of Central Electoral Commission.