«Ժամանակ». ԼՀԿ-ն առաջարկում է փոփոխություն կատարել «զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասի հատուցման մասին» օրենքում
06/03/2019 09:54
«Ժամանակ» թերթը գրում է. ««Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ առաջարկելով փոփոխություն կատարել «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասի հատուցման մասին» օրենքում:
ԼՀԿ-ն առաջարկում է փոխհատուցում տրամադրել նաև այն զինծառայողներին, ում առողջական վիճակը վատթարացել է «զինվորական ծառայության ընթացքում և պատճառով»:
Սա շատ կարևոր փոփոխություն է, որովհետև շատ դեպքերում զինծառայողները զրկվում են փոխհատուցումից միայն այն պատճառաբանությամբ, որ առողջական վիճակի վատթարացումը կապ չունի մարտական գործողությունների հետ, մինչդեռ զինվորի ծառայությունը միայն մարտական գործողությունները չեն»:

«Жаманак»: «Светлая Армения» предлагает внести изменения в закон «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения»
06/03/2019 11:21
Газета «Жаманак» пишет, что фракция «Светлая Армения» выступила с законодательной инициативой, предложив внести изменения в закон «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения».
«Партия «Светлая Армения» предлагает предоставлять возмещение также тем военнослужащим, чье состояние здоровья ухудшилось «во время и по причине военной службы».
Это очень важное изменение, поскольку во многих случаях военнослужащие лишаются возмещения только по аргументации, что ухудшение состояния здоровья не связано с боевыми действиями, в то время как военная служба – это не только боевые действия», - отмечает издание.