Ադրբեջանի անդամակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներ կօգնի ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը. Կալաշնիկով
07/03/2019 12:56
ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը համոզված է, որ Ադրբեջանի կապերի սերտացումը եվրասիական ինտեգրացիոն և ռազմական կառույցների հետ կարող է նպաստել ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը։
«Ինձ թվում է, որ կարող է: Ցանկացած մերձեցում ոչ միայն եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների հետ, այլև ՀԱՊԿ-ի հետ, կարեղ է օգնել կարգավորել այդ խնդիրը: Ես միշտ ասել եմ, որ, ցավոք, ԵԱՀԿ ՄԽ որոշ պետություններ, այդքան էլ հետաքրքրված չեն, որ որոշ հակամարտություններ հանդարտեցվեն, այլ ընդհակառակը՝ հետաքրքրված են դրանց թեժացմամբ», - ասել է Լ.Կալաշնիկովը Media.az-ին տված հարցազրույցում:
Նա վստահ է, որ հարևաններն ավելի արագ կլուծեն խնդիրները, եթե հետաքրքրված են, որ իրենց սահմաններում խաղաղություն տիրի:
«Այնպես որ, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նախագահները և Հայաստանի վարչապետը պետք է հանդիպեն և լուծեն խնդիրը: Եվ, իհարկե, դրան կօգնի Ադրբեջանի անդամակցությունը ինտեգրացիոն կառույցներ», - ասել է Կալաշնիկովը:

Вступление Азербайджана в евразийские интеграционные структуры поможет решить карабахский конфликт – Калашников
07/03/2019 12:54
Председатель комитета Госдумы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников считает, что сближение Азербайджана с евразийскими интеграционными и оборонными структурами может содействовать урегулированию карабахского конфликта.
«Мне кажется, может. Любое сближение с интеграционными структурами сегодня, и не только с евразийским, но и ОДКБ, помогло бы разрешить эту проблему. Я всегда говорил о том, что, к сожалению, Минская группа ОБСЕ, точнее, некоторые государства, входящие в нее, не вполне заинтересованы в умиротворении некоторых конфликтов, наоборот, они их разжигают. Любой спор, конфликт, особенно территориальный или региональный, надо решать с участием соседей», - сказал Л.Калашников в интервью Media.az.
Леонид Калашников уверен, что соседи быстрее решат такие споры, тем более, если они заинтересованы, чтобы на их границах был мир.
«Так что, надо собраться трем лидерам – президентам России и Азербайджана, и премьер-министра Армении и решать проблему. И, конечно, помогло бы вступление Азербайджана в интеграционные структуры, о чем вы упомянули», - резюмировал Леонид Калашников.