Ձերբակալվել է Հայաստանի առողջապահության նախկին փոխնախարարը
«Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում հայտնաբերված չարաշահումների դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարար Վահան Պողոսյանը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հիշեցնում է, որ «Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում իրականացված աուդիտորական ուսումնասիրության արդյունքում ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձ հանդիսացող նախկին աշխատակիցների կողմից առերևույթ կատարված մի շարք չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում բազմաթիվ չարաշահումներ են ի հայտ եկել, պարզվել ֆինանսական բնույթի առերևույթ չարաշահումներ կատարած անձանց ինքնությունը, ժամանակահատվածը և մեխանիզմը:
Քննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ չարաշահումները կատարվել են 2014-2018թթ. ընկած ժամանակահատվածում:
Տվյալներ են ձեռք բերվել՝ վերոնշյալ չարաշահումների դեպքերին ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարի առնչության վերաբերյալ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ.Պողոսյանը, 2011թ. դեկտեմբերից մինչև 2016թ. նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ու բժշկական օգնության կազմակերպման, ՀՀ տարածքում «ՄԻՎ-ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման և տուբերկուլոզի դեմ պայքարի գլոբալ հիմնադրամ»-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի իրականացման բնագավառում նախարարության աշխատանքները համակարգող տեղակալի պաշտոնը, առերևույթ չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները: Վերջինս 2019թ. մարտի 7-ին ձերբակալվել է՝ նշված հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով:

Задержан бывший заместитель министра здравоохранения Армении
Бывший заместитель министра здравоохранения Ваан Погосян задержан в рамках уголовного дела, расследуемого в следственном отделе Абовяна Следственного управления Котайкской области СК Армении по факту злоупотреблений, выявленных в ГНКО «Национальный центр борьбы с туберкулезом».
Пресс-служба Следственного комитета Армении сообщает, что в рамках аудиторской проверки в ГНКО «Национальный центр борьбы с туберкулезом» возбуждено уголовное дело по факту злоупотреблений со стороны бывших сотрудников – должностных лиц ГНКО по п.1 ч.3 ст. 179 и ч.1 ст.308 Уголовного кодекса Армении.
В результате предпринятых масштабных следственных и процессуальных действий выявлены многочисленные злоупотребления, выяснена личность совершивших финансовые злоупотребления лиц, период и механизмы.
В ходе расследования выяснено, что упомянутые злоупотребления имели место в период 2014-2018гг.
Приобретены данные о причастности к данным злоупотреблениям бывшего министра здравоохранения Армении, который злоупотребил должностными полномочиями в период с декабря 2011 года по ноябрь 2016 года в процессе реализации программ по организации медицинской помощи и предотвращения ВИЧ/СПИД на территории Армении.