Հողեր հանձնելն ինքնասպանության նման մի բան է․ Դավիթ Բաբայան
Արցախյան հակամարտության կարգավորման թեմայի շուրջ Aysor.am-ը զրուցել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանի հետ։
- Պարոն Բաբայան, ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարելի է կարգավորել ավելի հեշտ, քան նախկին ԽՍՀՄ տարածքում առկա ցանկացած այլ հակամարտություն՝ անկախության ճանաչման դիմաց Ադրբեջանին վերադարձնելով մի քանի շրջաններ։ Ինչպիսի՞ն է պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը Զատուլինի այս խոսքերի առնչությամբ։
- Երբ խոսում են հեշտ տարբերակների մասին, սա մի քիչ նմանվում է հետևյալ իրավիճակին. միևնույն է, մարդու կյանքը մի օր վերջանում է. ի՞նչ կլինի, եթե վերցնենք և ուղղակի ինքնասպանություն գործենք և վերջացնենք։ Էլ ինչո՞ւ ենք տասնամյակներ տանջվում, տառապում, իմաստը ո՞րն է։ Հիմա նույնը սա է։ Ի՞նչ է նշանակում՝ ամենահեշտ տարբերակն այն է, որ հողերը հետ հանձնվեն։ Ինչի՞ համար է ամենահեշտ տարբերակը՝ հայ ժողովրդի կոտորածի՞։ Սա միանշանակ հայ ժողովրդի կոտորածի ամենահեշտ, արդյունավետ և Ադրբեջանի երազած տարբերակն է։
Երբ Արցախի անվտանգությունը թուլանա, վայրկյանական կարելի է ամեն ինչ լուծել, և սրանով տարածաշրջանում լրիվ նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակ ստեղծել։ Բայց մենք համաձայն չենք սրան։ Հարցը մեր ժողովրդի ապագայի մասին է։ Մեծն Անդրեյ Սախարովն ասել է. «Ադրբեջանի համար Ղարաբաղի հարցը ամբիցիայի հարց է. հայերի համար Ղարաբաղը կյանքի և մահվան հարց է»: Մենք չենք կարող թուլացնել մեր անվտանգությունը և սպասել Ադրբեջանի քմահաճույքներին։
- Պարոն Բաբայան, ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանի անդամակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներին կնպաստի ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը։ Կիսո՞ւմ եք այս տեսակետը։
- Նախ, նշեմ, որ շատ լավ է, որ ռուս տարբեր քաղաքական գործիչներ ուզում են, որ հակամարտությունը խաղաղ լուծում ունենա։ Բայց հարցը նրանում է, որ ԵԱՏՄ-ն այնպիսի կենտրոնացված կառույց չէ, որ կարողանա այս հարցը կարգավորել։ Անգամ Խորհրդային միությունը չկարողացավ։ Այս պահի դրությամբ կարգավորման միակ տարբերակը սառեցումն է, այն ինչ կա, որովհետև թերևս որևէ ելք չկա։
Ադրբեջանցիներն ասում՝ Ղարաբաղն իրենցն է, ասում են՝ Շուշիում պետք է թեյ խմեն։ Մենք էլ ի՞նչ պետք է ասենք. պետք է ասենք՝ եկեք, թեյ խմեք, մեզ էլ ճանաչեք։ Մենք Շուշիում Ադրբեջանի դեսպանատան համար շենք կտրամադրենք, թող գան, ինչքան ուզում են՝ այնտեղ թեյ խմեն՝ որպես երկու անկախ պետությունների փոխհարաբերությունների դրսևորում։
- Իսկ ինչպե՞ս է պաշտոնական Ստեփանակերտը գնահատում ՀՀ իշխանությունների՝ եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնայների հետ հանդիպումների ժամանակ Արցախյան հարցի քննարկումների մակարդակը։ Խոսքը, մասնավորապես, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինի վերջին հանդիպման մասին է։
- Մենք արժևորում ենք ցանկացած նման հանդիպում և ասում, որ ինչքան շատ նմանօրինակ հանդիպումներ տեղի ունենան, այնքան լավ։ Դրանք նպաստում են խաղաղության և կայունության պահպանմանը և բանակցային գործընթացում շարունակականություն ապահովվում։ Այլ բան է, որ համապարփակ կարգավորման համար մի շարք քայլեր են անհրաժեշտ, մինչդեռ միակ խոչընդոտն Ադրբեջանն է՝ իր հայատյաց դիրքորոշմամբ։
- Մոգերինին ասել է, որ «սատարում է Նիկոլ Փաշինյանի՝ առանց նախապայմանների ամբողջական ներգրավվածությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում»։ Ի՞նչ նախապայմանների մասին է ըստ Ձեզ խոսքը։
- Նախապայմանները գալիս են Ադրբեջանից, Իսկ Ադրբեջանի նախապայմանները մի քանիսն են։ Կարծում եմ՝ Մոգերինիի խոսքերը մեսիջ են՝ ուղղված հենց Ադրբեջանին։ Խաղաղ կարգավորման միակ խոչընդոտը հենց Ադրբեջանն է։

Aysor.am has conducted interview with spokesperson for the president of Artsakh Republic Davit Babayan about Artsakh conflict settlement.
- Mr Babayan, first deputy chairman of the committee of the State Duma for the CIS and relations with Russian nationals abroad Konstantin Zatulin stated that Karabakh conflict might be regulated easier than any other conflict in the territory of former USSR by handing territories to Azerbaijan against recognition of Artsakh’s independence by Baku. What is the position of official Stepanakert over this statement?
- When it is being spoken about easy options it is the same like to say life ends one day, what will happen if we just commit suicide and put an end to it. Why do we suffer for decades? What is the sense of it? The same is here, what does it mean the easiest way is to hand the territories. What is this option necessary for? For pogroms of the Armenian people. Definitely, it is the easiest and most effective way of elimination of the Armenian people. This is the way Azerbaijan dreams of.
After Artsakh’s security weakens, it is possible to solve all issues in seconds and create completely new geopolitical situation in the region. But we do not agree to this. It is about future of our people. Great Andrey Sakharov said, “For Azerbaijan Karabakh issue is a matter of ambition, for Armenians it is the matter of life and death.” We cannot weaken our security and wait for Azerbaijan’s caprices.
- Mr Babayan, head of the committee on Commonwealth of Independent States Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots Leonid Kalashnikov stated that Azerbaijan’s membership to Eurasian integration structures will promote settlement of Nagorno Karabakh conflict. Do you share this opinion?
- First I want to hail the circumstance that different Russian officials want peaceful settlement of the conflict. But the issue is that the EAEU is not a centralized structure to be able to regulate the issue. Even the Soviet Union did not manage to do it. As of now, the only option is freezing the conflict, which we have now, as there is no way out yet.
Azerbaijanis claim that Karabakh is theirs, that they must drink tea in Shushi. And what should we say? Should we tell them come, drink tea and recognize us? We will provide building for Azerbaijani embassy in Shushi. Let them come and drink as much tea as they want there as a sign of relations between two independent states.
- How the official Stepanakaert assesses the level of discussions of Artsakh issue at the meetings of the Armenian authorities with high ranking EU officials, and particularly the discussion of the issue at the meeting between the Armenian PM and Vice-President of the European Commission and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini.
- We highly evaluate each such meeting and say that more such meetings are held, the better. They promote the maintenance of peace and stability and ensure continuity of negotiation process. Another thing is that for comprehensive regulation a number of steps should be undertaken while the only impediment is Azerbaijan with its hatred toward Armenia.
- Mogherini said that she backs Nikol Pashinyan’s complete involvement in the Nagorno-Karabakh conflict settlement process without pre-conditions. What preconditions is it being spoken about, in your opinion?
- The preconditions come from Azerbaijan, while Azerbaijan has few preconditions. I think Mogherini’s words are messages addressed to Azerbaijan. The only impediment to peaceful settlement of the conflict is Azerbaijan.