Հողեր հանձնելն ինքնասպանության նման մի բան է․ Դավիթ Բաբայան
Արցախյան հակամարտության կարգավորման թեմայի շուրջ Aysor.am-ը զրուցել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանի հետ։
- Պարոն Բաբայան, ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարելի է կարգավորել ավելի հեշտ, քան նախկին ԽՍՀՄ տարածքում առկա ցանկացած այլ հակամարտություն՝ անկախության ճանաչման դիմաց Ադրբեջանին վերադարձնելով մի քանի շրջաններ։ Ինչպիսի՞ն է պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը Զատուլինի այս խոսքերի առնչությամբ։
- Երբ խոսում են հեշտ տարբերակների մասին, սա մի քիչ նմանվում է հետևյալ իրավիճակին. միևնույն է, մարդու կյանքը մի օր վերջանում է. ի՞նչ կլինի, եթե վերցնենք և ուղղակի ինքնասպանություն գործենք և վերջացնենք։ Էլ ինչո՞ւ ենք տասնամյակներ տանջվում, տառապում, իմաստը ո՞րն է։ Հիմա նույնը սա է։ Ի՞նչ է նշանակում՝ ամենահեշտ տարբերակն այն է, որ հողերը հետ հանձնվեն։ Ինչի՞ համար է ամենահեշտ տարբերակը՝ հայ ժողովրդի կոտորածի՞։ Սա միանշանակ հայ ժողովրդի կոտորածի ամենահեշտ, արդյունավետ և Ադրբեջանի երազած տարբերակն է։
Երբ Արցախի անվտանգությունը թուլանա, վայրկյանական կարելի է ամեն ինչ լուծել, և սրանով տարածաշրջանում լրիվ նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակ ստեղծել։ Բայց մենք համաձայն չենք սրան։ Հարցը մեր ժողովրդի ապագայի մասին է։ Մեծն Անդրեյ Սախարովն ասել է. «Ադրբեջանի համար Ղարաբաղի հարցը ամբիցիայի հարց է. հայերի համար Ղարաբաղը կյանքի և մահվան հարց է»: Մենք չենք կարող թուլացնել մեր անվտանգությունը և սպասել Ադրբեջանի քմահաճույքներին։
- Պարոն Բաբայան, ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանի անդամակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներին կնպաստի ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը։ Կիսո՞ւմ եք այս տեսակետը։
- Նախ, նշեմ, որ շատ լավ է, որ ռուս տարբեր քաղաքական գործիչներ ուզում են, որ հակամարտությունը խաղաղ լուծում ունենա։ Բայց հարցը նրանում է, որ ԵԱՏՄ-ն այնպիսի կենտրոնացված կառույց չէ, որ կարողանա այս հարցը կարգավորել։ Անգամ Խորհրդային միությունը չկարողացավ։ Այս պահի դրությամբ կարգավորման միակ տարբերակը սառեցումն է, այն ինչ կա, որովհետև թերևս որևէ ելք չկա։
Ադրբեջանցիներն ասում՝ Ղարաբաղն իրենցն է, ասում են՝ Շուշիում պետք է թեյ խմեն։ Մենք էլ ի՞նչ պետք է ասենք. պետք է ասենք՝ եկեք, թեյ խմեք, մեզ էլ ճանաչեք։ Մենք Շուշիում Ադրբեջանի դեսպանատան համար շենք կտրամադրենք, թող գան, ինչքան ուզում են՝ այնտեղ թեյ խմեն՝ որպես երկու անկախ պետությունների փոխհարաբերությունների դրսևորում։
- Իսկ ինչպե՞ս է պաշտոնական Ստեփանակերտը գնահատում ՀՀ իշխանությունների՝ եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնայների հետ հանդիպումների ժամանակ Արցախյան հարցի քննարկումների մակարդակը։ Խոսքը, մասնավորապես, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինի վերջին հանդիպման մասին է։
- Մենք արժևորում ենք ցանկացած նման հանդիպում և ասում, որ ինչքան շատ նմանօրինակ հանդիպումներ տեղի ունենան, այնքան լավ։ Դրանք նպաստում են խաղաղության և կայունության պահպանմանը և բանակցային գործընթացում շարունակականություն ապահովվում։ Այլ բան է, որ համապարփակ կարգավորման համար մի շարք քայլեր են անհրաժեշտ, մինչդեռ միակ խոչընդոտն Ադրբեջանն է՝ իր հայատյաց դիրքորոշմամբ։
- Մոգերինին ասել է, որ «սատարում է Նիկոլ Փաշինյանի՝ առանց նախապայմանների ամբողջական ներգրավվածությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում»։ Ի՞նչ նախապայմանների մասին է ըստ Ձեզ խոսքը։
- Նախապայմանները գալիս են Ադրբեջանից, Իսկ Ադրբեջանի նախապայմանները մի քանիսն են։ Կարծում եմ՝ Մոգերինիի խոսքերը մեսիջ են՝ ուղղված հենց Ադրբեջանին։ Խաղաղ կարգավորման միակ խոչընդոտը հենց Ադրբեջանն է։

Возвращение земель равнозначно самоубийству – Давид Бабаян
Корреспондент Aysor.am провел беседу с начальником Главного информационного управления Аппарата президента Республики Арцах Давидом Бабаяном вокруг темы урегулирования карабахского конфликта.
- Господин Бабаян, первый заместитель председателя комитета по делам СНГ Госдумы России Константин Затулин заявил, что урегулировать карабахский конфликт можно проще, чем любой другой на постсоветском пространстве – вернув Азербайджану несколько районов в обмен на признание независимости республики. Какова реакция официального Степанакерта на это заявление Константина Затулина?
- Когда говорят о простых вариантах, это немного похоже на следующую ситуацию: все равно жизнь человека когда-либо закончится, а что если взять, просто совершить самоубийство и закончить. Так почему мучиться и страдать десятилетиями, в чем смысл? Это – то же самое. Что значит, самый легкий вариант, это вернуть земли? Для чего самый легкий вариант, для резни армянского народа? Это однозначно самый простой и эффективный  путь, о котором мечтает Азербайджан.
Как только ослабнет безопасность Арцаха, все можно будет решить за секунду, и тем самым создать в регионе совершенно новую геополитическую ситуацию. Но мы не согласны с этим. Речь идет о будущем нашего народа. Великий Андрей Сахаров сказал: «Для Азербайджана вопрос Карабаха является предметом амбиций; для армян Карабаха – это вопрос жизни и смерти». Мы не можем ослабить нашу безопасность и ждать капризов Азербайджана.
- Господин Бабаян, председатель комитета Госдумы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников в свою очередь заявил, что сближение Азербайджана с евразийскими интеграционными и оборонными структурами может содействовать урегулированию карабахского конфликта. Вы разделяете это мнение?
- Хочу отметить, очень хорошо, что различные российские политические деятели хотят, чтобы карабахский конфликт был решен мирным путем. Но вопрос в том, что ЕАЭС не такая централизованная структура, чтобы могла урегулировать этот вопрос. Даже Советский Союз не смог. В данный момент единственный вариант урегулирование статус-кво, то, что есть, поскольку какого-либо другого решения, пожалуй, нет.
Азербайджанцы говорят, что Карабах их, говорят, что должны пить чай в Шуши. А мы что должны сказать: должны сказать –  давайте, приходите и познакомитесь с нами. Мы предоставим для посольства Азербайджана здание в Шуши, пусть придут, пьют чай там, сколько хотят, как проявление взаимоотношений двух независимых государств.
- А как оценивает официальный Степанакерт уровень обсуждений карабахского конфликта властями Армении во время встреч с европейскими высокопоставленными чиновниками? Речь идет о последней встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна с  представителем Европейского Союза по вопросам внешней политики и безопасности, вице-председателем Европейской комиссии Федерикой Могерини.
- Мы придаем важность любой такой встрече и говорим, что чем больше состоится подобных встреч, тем лучше. Они способствуют сохранению мира и стабильности и обеспечивают продолжительность переговорного процесса. Иной вопрос, что для всеобъемлющего урегулирования необходим ряд шагов, в то время как единственным препятствием является Азербайджан со своей армяноненавистнической позицией.
- Федерика Могерини заявила, что «выступает за полноценное участие премьер-министра Никола Пашиняна в переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта без предварительных условий». На ваш взгляд, о каких предусловиях идет речь?
- Предусловия идут от Азербайджана. У Азербайджана несколько предусловий. На мой взгляд, слова Могерини – это адресованный Азербайджану месседж. Именно Азербайджан является единственным препятствием для мирного урегулирования.