Լիդիանը հայտարարում է Հայաստանի կառավարության հետ վեճերի առկայության մասին
Լիդիան Ինթերնեյշնլ Լիմիթեդ (TSX:LYD) ընկերությունը (հետայսու՝ Լիդիանը կամ Ընկերությունը) այսօր հայտարարել է, որ Ամուլսարի ոսկու ծրագրի ճանապարհների շարունակական շրջափակման կապակցությամբ Lydian UK Corporation Limited (Lydian UK) և Lydian Canada Ventures Corporation (Lydian Canada)-ն՝ Ընկերության դուստր կազմակերպությունները պաշտոնապես տեղյակ են պահել ՀՀ կառավարությանը, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև Ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության պայմանագրի (ուժի մեջ է 1996թ. հուլիսի 11-ից) և Կանադայի կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև Ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության պայմանագրի (ուժի մեջ է 1999 թ. մարտի 29-ից) շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ վեճերի առկայության մասին:
Մեծ Բրիտանայի հետ երկկողմ համաձայնագրի շրջանակներում Lydian UK-ը կարող է վեճը ներկայացնել միջազգային արբիտրաժ պաշտոնական ծանուցումից 3 ամիս անց, իսկ Lydian Canada-ն Կանադայի հետ երկկողմ համաձայնագրի համաձայն՝ 6 ամիս անց: Միևնույն ժամանակ ՀՀ կառավարության համար բաց են Լիդիանի հետ առկա վեճերը քննարկելու և արագ լուծումներ տալու հնարավորությունները:
Արդյոք Lydian UK-ը կամ Lydian Canada-ն կանցնեն բուն արբիտրաժային գործընթացին կախված կլինի Հայաստանի կառավարության գործողություններից: Lydian UK-ը կամ Lydian Canada-ն չեն երաշխավորում, որ կանցնեն բուն արբիտրաժին կամ կդիմեն այլ միջազգային արբիտրաժային դատարան և կամ դրա հնարավոր արդյունքները: Ընկերությունը այս կապակցությամբ որևէ հետագա մեկնաբանություն չի տրամադրելու, բացի օրենքով նախատեսված դեպքերը:

Lydian Armenia Announces Submission of Notices to Government of Armenia Under Bilateral Investment Protection Treaties
Lydian International Limited (TSX:LYD) (“Lydian” or the “Company”) today announced that, in connection with the ongoing blockades of road access to the Amulsar Gold Project, Lydian U.K. Corporation Limited (“Lydian UK”) and Lydian Canada Ventures Corporation (“Lydian Canada”), subsidiaries of the Company, have formally notified the Government of the Republic of Armenia (the “Government of Armenia”) of the existence of disputes with the Government of Armenia under the Agreement between the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the Government of Armenia for the Promotion and Protection of Investments, in force since July 11, 1996 (the “UK BIT”) and the Agreement between the Government of Canada and the Government of Armenia for the Promotion and Protection of Investments, in force since March 29, 1999 (the “Canada BIT”), respectively.
Whether or not Lydian UK or Lydian Canada will initiate arbitration proceedings will depend on the conduct of the Government of Armenia, and there can be no assurance that Lydian UK or Lydian Canada will initiate any arbitration claim or application to any international arbitration court or of the outcome of any such claim or application. The Company does not intend to make any further public comments relating to these matters unless required by law.