ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը հերթական, ինչ-որ չափով անատամ հայտարարություն էր. քաղաքագետ
Ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարության՝ տեսնում ենք հերթական, ինչ-որ չափով անատամ հայտարարություն, որովհետև հավասարության նշաններ են դրված, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Թևան Պողոսյանը։
«Երկու կետով փորձում են Հայաստանին անդրադառնալ, երկու կետով՝ Ադրբեջանին։ Նշել են այն նույն կետերը, որոնք եղել են ժամանակին հրապարակված ՄԽ համանախագահների հայտարարություններում։ Որևէ նոր բան չկա, ավելի շատ այն տպավորությունն է, որ կրկնում են հին ավանդույթները, փորձում են հանդիպում նախապատրաստել», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով համանախագահների հայտարարության այն հատվածին, ուր վերջիններս կոչ են անում կողմերին զերծ մնալ հայտարարություններից ու գործողություններից, որոնք ենթադրում են բանակցությունների ձևաչափի միակողմանի փոփոխություն, Թևան Պողոսյանը հարց ուղղեց.
«Իսկ դուք վստա՞հ եք, որ հայկական կողմին են ակնարկում։ Հնարավոր է՝ Ադրբեջանն իրենց առջև ինչ-որ խնդիրնե՞ր է բարձրացրել։ Մենք պետք է սովորենք, որ սրանից հետո, եթե անհասցե հայտարարություններ լինեն, ով ցանկանում է՝ իր վրա թող վերցնի։ Կարող է՝ Ադրբեջանը ինչ-որ ներքին ձևաչափերի փոփոխության հա՞րց է դրել»։
«Վստահ եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները շատ լավ հասկանում են՝ Արցախը միշտ էլ եղել է հակամարտության կողմ։ Էլ ի՞նչ ձևաչափի մասին է խոսքը։ Վերջում նույնիսկ ասում են, որ ինչ էլ լինի՝ քննարկումներ են ունենալու բոլոր այն կողմերի հետ, ում խնդիրն ուղիղ կերպով վերաբերում է։ Արցախի՝ բանակցային սեղանի շուրջ լինել-չլինելն ինձ համար ձևաչափի փոփոխություն չէ։ Ձևաչափի փոփոխություն կլիներ, եթե ասվեր, որ լուծման մեջ այլ երկրներ մտցնենք։ Հայկական կողմը ֆորմատի փոփոխության պահանջ չի ներկայացրել, հակառակը՝ ասել է, որ ֆորմատը պետք է վերականգնվի», - նշեց Թ.Պողոսյանը:
Քաղաքագետի խոսքով, ամեն ոք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության տեքստում փորձելու է տեսնել այն, ինչ ինքն է ցանկանում։
«Ես, իմ շահերից դրդված, տեսնում եմ այն, որ ասվել է՝ չենք ընդունելու նոր ռազմական գործողություններ, որ չի կարող լինել հարցի ռազմական լուծում։ Հիմա, եթե որևէ մեկը փորձել է այդ հայտարարության մեջ այլ բան տեսնել, դա իր պարտքն է։ Համանախագահները հասկանում են, որ կողմը, որը ստացել է հանրության քվեն և նախընտրական պայքարում բաներ է խոստացել, չի կարողանալու դրանցից այն կողմ ինչ-որ բան անել։ Մենք պետք է միասնական ձայն մշակենք», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

Теван Погосян: Заявление Минской группы ОБСЕ – это очередное, в какой-то мере беззубое заявление
Последнее заявление Минской группы ОБСЕ – это очередное, в какой-то мере беззубое заявление, поскольку в нем ставиться знак равенства, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Теван Погосян.
«Двумя пунктами пытаются обратиться к Армении, двумя – к Азербайджану. Отмечаются те же пункты, которые в свое время публиковались в заявлениях Минской группы ОБСЕ. Нет ничего нового, создается впечатление, что повторяются старые традиции, пытаются подготовить встречу», - сказал политолог.
Касаясь той части заявления, в которой посредники призвали стороны воздержаться от выступлений и действий, способных изменить складывающуюся ситуацию, выдвижения условий для будущих переговоров, а также требований изменения формата без согласия противоположной стороны, Теван Погосян отметил:
«А вы уверены, что они имеют в виду армянскую сторону. Возможно, Азербайджан поставил перед ними какие-то вопросы? Мы должны научиться, что после этого в случае безадресных заявлений, на себя пусть берет тот, кто хочет. Возможно, Азербайджан выдвинул какой-то вопрос об изменении внутреннего формата?»
«Уверен, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ очень хорошо понимают, что Арцах всегда был стороной переговоров. О каком еще формате идет речь? В конце говорят даже, что бы ни произошло, будут проводить обсуждения со всеми теми сторонами, которых напрямую касается конфликт. Участие Арцаха в переговорах не является для меня изменением формата. Изменением формата было бы, если бы говорилось о вовлечении в решение других стран. Армянская сторона не представляла требования об изменении формата, наоборот, заявила, что формат должен быть восстановлен», - отметил Теван Погосян.
По словам политолога, каждый попытается увидеть в заявлении Минской группы ОБСЕ то, что желает.
«Исходя из своих интересов, я вижу то, что сказано – военные действия неприемлемы, военного решения вопроса быть не может. Если кто-то попытался увидеть в этом заявлении что-то другое, то это его дело. Посредники понимают, что сторона, которая получила вотум доверия общества и в предвыборной борьбе обещала что-то, не сможет выйти за пределы этого. Мы должны разработать единую позицию», - резюмировал Теван Погосян.