Պետք չէ ինչ-որ բան կտրել կոնտեքստից. դա դիվանագիտական աշխարհին բնորոշ հայտարարություն է. Վլադիմիր Վարդանյանը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարության մասին
11/03/2019 12:07
Այդ հայտարարության որևիցե դրույթ խոչընդոտ չի հանդիասնում Արցախի բնակչության իրավունքների պաշտպանության համար, ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ անդրադառնալով Մինսկի խմբի համանախագահների այն հայտարարությանը, որ ԼՂ շրջակա տարածքները պիտի վերադարձվեն Ադրբեջանին:
«Բանակցային գործընթացում կարող են հնչել տարբեր դիրքորոշումներ, բայց վարչապետի վերջնական դիրքորոշումը ձեզ հայտնի է՝ բանակցային գործընթացի և հակամարտության կարգավորման համար պիտի փնտրել լուծումներ, որոնք ընդունելի կլինեն և Հայաստանի, և Արցախի բնակչության, և Ադրբեջանի հանրապետության համար: Այդ տեսանկյունից, իմ կարծիքով, ՄԽ համանախագահները փորձել են ամփոփել դեռևս մինչև թավշյա հեղափոխությունը ձևավորված օրակարգը և քննարկել են այն հիմնական հարցերը, որոնք բարձրացված էին եղել այն ժամանակահատվածում», - ասաց Վարդանյանը:
Համանախագահողների հայտարարուրթյունն, ըստ պատգամավորի, առավելապես պետք է դիտարկել այն կոնտեքստում, որ չպետք է խաթարել այն ձևաչափը, որը ձևավորվել է հենց Մինսկի խմբի շրջանականերում:
Նա ընդգծեց, որ համանախագահների հայտարարությունը դրական է համարում այն առումով, որ կողմերին ըստ էության ևս մեկ անգամ կոչ է արվում հակամարտությունը կարգավորել բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ ամրագրված սկզբունքների հիման վրա:
«Այդ ձևաչափը նոր չէ: Այդ կարգի հայտարարություններ արվել են նաև նախկինում, պետք չէ ինչ-որ բան կտրել կոնտեքստից և փորձել ներկայացնել ինչ-որ հեղափոխական բնույթի հայտարարություն: Դա դիվանագիտական աշխարհին բնորոշ հայտարարություն է», - ասաց նա:

Не нужно вырывать что-то из контекста, это заявление, свойственное дипломатическому миру – Владимир Варданян
11/03/2019 14:00
Ни один из пунктов заявления Минской группы ОБСЕ никак не препятствует реализации защиты прав населения Арцаха, заявил сегодня на брифинге депутат фракции «Мой шаг», председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян, касаясь формулировки о возвращение под контроль Азербайджана территорий вокруг Нагорного Карабаха.
«В переговорном процессе могут звучать различные мнения, но окончательное решение премьер-министра вам известно, для переговорного процесса и урегулирования конфликта нужно искать решения, которые будут приемлемы как для Армении и Арцаха, так и для Азербайджана. Э этой точки зрения, на мой взгляд, сопредседатели Минской группы ОБСЕ попытались обобщить сформировавшуюся еще до бархатной революции повестку и обсудить те основные вопросы, которые ставились в тот период», - сказал Варданян.
По словам депутата, заявление сопредседателей нужно преимущественно рассматривать в том контексте, что не нужно нарушать формат, который сформировался в рамках самой Минской группы.
Он также отметил, что считает заявление сопредседателей МГ ОБСЕ позитивным в том плане, что в нем, по сути, стороны в очередной раз призывают к исключительно мирному урегулированию конфликта на основе закрепленных в Уставе ООН принципов.
«Этот формат не новый. Подобные заявления озвучивались также в прошлом, не нужно вырывать что-то из контекста и пытаться представить заявление какого-то революционного характера. Это – заявление, свойственное дипломатическому миру», - сказал он.