Ըստ իս՝ ոնց որ դուք ճիշտ եք. Ալեն Սիմոնյանը՝ ցուցարարներին
ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող գործարարներին քիչ առաջ խոստացավ իր գործընկերների հետ քննարկել «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի դեմ էլ, ըստ էության, բողոքում են հավաքվածները։
«Ուզում եմ ասել, որ սա նախագիծ է, սա չի նշանակում, որ ընդունվելու է միանշանակ, դեռ քննարկումներ են սպասվում։ Բայց լավ եք անում, որ բարձրաձայնում եք», - ասաց նա։
Գրավատների աշխատակիցների հետ զրույցի ժամանակ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ այսօր ժամը 14։00-ին մասնագետ է հրավիրել իր մոտ՝ հասկանալու ոլորտի ներկայացուցիչների բողոքները։
«Ըստ իս՝ ոնց որ դուք ճիշտ եք», - ասաց ԱԺ փոխնախագահը։
Հիշեցնենք, որ գրավատների համար ներկայիս 100 000 դրամ պետտուրքի փոխարեն նախատեսվում է սահմանել 6 մլն, փոխանակման կետերի համար՝ 50 000-ի փոխարեն 3 մլն դրամ: Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններով ու լրացումներով առաջարկվում է կիրառել ակցիզային հարկ ԱՏԳ ԱԱ 2202 ապրանքային դասակարգման ըմպելիքների նկատմամբ, որոնք են շաքարի, համային ու հոտային հավելումներով գազավորված ըմպելիքները։

Ален Симонян обещал участникам акции протеста разобраться с их проблемами
Вице-спикер парламента Ален Симонян обещал участникам акции протеста перед зданием правительства Армении обсудить с коллегами проект поправок в закон «О пошлинах», против которого протестуют предприниматели, сотрудники ломбардов и обменных пунктов.
«Хочу сказать, что это всего лишь проект, и вовсе не значит, что он будет однозначно принят, ожидаются обсуждения. Но вы правильно поступаете, говоря о проблемах», - сказал он.
В беседе с сотрудниками ломбардов Ален Симонян сообщил, что сегодня в 14:00 пригласил к себе специалиста, чтобы понять жалобы представителей этой сферы.
«На мой взгляд, вы вроде правы», - сказал вице-спикер парламента.
Напомним, вместо нынешних 100 000 драмов предусматривается установить для ломбардов государственную пошлину в размере 6 млн., для пунктов обмены валюты вместо 50 000 драмов – 3 млн. Согласно изменениям и дополнениям в Налоговый кодекс предусматривается также применить акцизный налог к газированным напиткам с содержанием сахара, ароматизаторов и вкусовых добавок.