Իրանի հետ երկաթուղային ճանապարհը անպայման պետք է ունենանք. Միքայել Մելքումյան (Տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը պնդում է՝ ՀՀ-ին Իրանի հետ երկաթուղի է անհրաժեշտ:
ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Մելքումյանը պնդեց, որ կան խնդիրներ, որոնց կյանքի կոչմանը ոչ թե պետք է նայել միայն այն տեսանկյունից՝ արդյոք դրանք տնտեսապես ձեռնտու են, թե ոչ, այլ պետք է հաշվի առնել դրանց քաղաքական նշանակությունը:
«Իրանի հետ երկաթուղային ճանապարհ անպայման պետք է ունենանք և կարողանաք երկու թունելները հյուսիս-հարավով կառուցել, որպեսզի մի կողմից արագացնենք լոգիստիկան, մի կողմից էժանացնենք, որովհետև եթե մենք ունենալու ենք թանկ տրանսպորտային համակարգ, բարդություններ են լինելու: Մենք չենք կարող 80-90 տոկոսով տեխնոլոգիական դարձնել առաջիկա 5 տարում մեր համախառն ներքին արդյունքի կառուցվածքը», - ասաց Մելքումյանը:

Нам обязательно нужна железная дорога с Ираном – Микаел Мелкумян
Председатель постоянной парламентской комиссии по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции Микаел Мелкумян утверждает, что железная дорога с Ираном необходима Армении.
Сегодня на брифинге Микаел Мелкумян подчеркнул, что есть задачи, реализацию которых должна рассматриваться не только с точки зрения экономической выгоды, а с учетом их политическое значение.
«Нам обязательно нужна железная дорога с Ираном и мы нам нужно построить два тоннеля в рамках проекта «Север-Юг», чтобы с одной стороны ускорить логистику, а с другой – сделать дешевле, поскольку если мы будем имеем дорогую транспортную логистику, возникнут сложности. В предстоящие 5 лет мы не сможем сделать структуру внутреннего валового продукта технологичной на 80-90 процентов», - сказал Микаел Мелкумян.