Իրանի հետ երկաթուղային ճանապարհը անպայման պետք է ունենանք. Միքայել Մելքումյան (Տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը պնդում է՝ ՀՀ-ին Իրանի հետ երկաթուղի է անհրաժեշտ:
ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Մելքումյանը պնդեց, որ կան խնդիրներ, որոնց կյանքի կոչմանը ոչ թե պետք է նայել միայն այն տեսանկյունից՝ արդյոք դրանք տնտեսապես ձեռնտու են, թե ոչ, այլ պետք է հաշվի առնել դրանց քաղաքական նշանակությունը:
«Իրանի հետ երկաթուղային ճանապարհ անպայման պետք է ունենանք և կարողանաք երկու թունելները հյուսիս-հարավով կառուցել, որպեսզի մի կողմից արագացնենք լոգիստիկան, մի կողմից էժանացնենք, որովհետև եթե մենք ունենալու ենք թանկ տրանսպորտային համակարգ, բարդություններ են լինելու: Մենք չենք կարող 80-90 տոկոսով տեխնոլոգիական դարձնել առաջիկա 5 տարում մեր համախառն ներքին արդյունքի կառուցվածքը», - ասաց Մելքումյանը:

Chairman of the Regional and Eurasian Integration Affairs Michael Melkumyan claims that Armenia needs a railway with Iran.
Speaking to reporters today, he said that there are issues which need to be viewed from not only economic viewpoint but from political as well.
“We must have the railway with Iran and must have two tunnels north-south, on one hand to speed-up the logistics, on the other reach reduction of prices, as we will have expensive transport system, and there will be some complications. We cannot make our GDP structure 80-90% technological in the upcoming five years,” Melkumyan said.