Ադրբեջանի զորավարժությունների իրականացումն, առանց համապատասխան ծանուցման, չի նպաստում տարածաշրջանային անվտանգության մթնոլորտի ամրապնդմանը. Մնացականյան
13/03/2019 11:52
Հենց այս օրերին Ադրբեջանի կողմից հարձակվողական բնույթի լայնածավալ զորավարժությունների իրականացումն, առանց համապատասխան ծանուցման, չի նպաստում տարածաշրջանային անվտանգության ու վստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ անդրադառնալով այս օրերին Ադրբեջանում առանց համապատասխան ծանուցման անցկացվող զորավարժություններին:
ՀՀ արտգործնախարարը նշեց՝ «հատկանշական է, որ վերջին երեք տարում սա ԵԱՀԿ գործող նախագահի առաջին այցն է տարածաշրջան և սա կարևոր քաղաքական ազդակ է այն պայմաններում, երբ կազմակերպության կոնսենսուսի սկզբունքի չարաշահման հետևանքով տարածաշրջանում փակվել են ԵԱՀԿ դաշտային առաքելությունները և նվազագույնի է հասցվել Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ ներկայացվածությունը»։

Военные учения в Азербайджане не способствуют установлению безопасности и атмосферы доверия в регионе – МИД Армении
13/03/2019 12:07
Проводимые в Азербайджане широкомасштабные учения наступательного характера, без соответствующего уведомления, не способствуют установлению безопасности и атмосферы доверия в регионе, заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян.
На совместном брифинге с действующим председателем ОБСЕ, главой МИД Словакии Мирославом Лайчаком он заявил, что обеспечение безопасности и статус Нагорного Карабаха являются абсолютным приоритетом для Армении.
«Для эффективного мирного процесса необходима соответствующая атмосфера доверия», - сказал З.Мнацаканян.