Ադրբեջանի զորավարժությունների իրականացումն, առանց համապատասխան ծանուցման, չի նպաստում տարածաշրջանային անվտանգության մթնոլորտի ամրապնդմանը. Մնացականյան
13/03/2019 11:52
Հենց այս օրերին Ադրբեջանի կողմից հարձակվողական բնույթի լայնածավալ զորավարժությունների իրականացումն, առանց համապատասխան ծանուցման, չի նպաստում տարածաշրջանային անվտանգության ու վստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ անդրադառնալով այս օրերին Ադրբեջանում առանց համապատասխան ծանուցման անցկացվող զորավարժություններին:
ՀՀ արտգործնախարարը նշեց՝ «հատկանշական է, որ վերջին երեք տարում սա ԵԱՀԿ գործող նախագահի առաջին այցն է տարածաշրջան և սա կարևոր քաղաքական ազդակ է այն պայմաններում, երբ կազմակերպության կոնսենսուսի սկզբունքի չարաշահման հետևանքով տարածաշրջանում փակվել են ԵԱՀԿ դաշտային առաքելությունները և նվազագույնի է հասցվել Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ ներկայացվածությունը»։

Conduction of military drills in Azerbaijan fail to promote creation of security and trust climate in the region: Armenia’s FM
13/03/2019 12:13
The conduction of offensive military drills by Azerbaijan during these days without notifying does not promote the reinforcement of security and trust climate in the region, Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan said at a joint press conference with OSCE Chairperson-in-Office Miroslav Lajčák.
Armenia’s FM said that over past 3 years it's the first visit of OSCE Chairman-in-Office to the region.
“It's a critical political impetus under circumstances when OSCE field missions were closed and OSCE representation in South Caucasus reduced to minimum because of misuse of consensus principle," the Armenian minister said.