Boeing 737 MAX 8-ը կործանումից առաջ մեծ արագություն էր հավաքել
Ethiopian Airlines ավիաընկերության Boeing 737 MAX 8 ավիահանրանավի հրամանատարը վերադարձի թույլտվություն է խնդրել Ադիս Աբեբայի օդանավակայանից թռչելուց հետո արդեն երեք րոպե անց, քանի որ օդանավը չափազանց արագ է սկսել արագություն հավաքել, ասված է The New York Times  թերթում հրապարակված հոդվածում:
Ըստ թերթի աղբյուրների, որոնք ծանոթացել են հանրանավի անձնակազմի և ավիակարգավարների միջև խոսակցությունների վերաբերյալ տվյալներին, վերթիռից արդեն երեք րոպե անց հրամանատարը հանգիստ ձայնով հայտնել է «թռիչքի կառավարման» հետ կապված խնդիրների մասին: Երկու րոպե հետո կարգավարներն ուշադրություն են դարձրել այն բանի վրա, որ ինքնաթիռն անսովոր Է շարժվում:
Երեք րոպե անց հրամանատարը վերադարձի թույլտվություն է խնդրել, ըստ որում նրա ձայնը վկայել է, որ նա խուճապի է մատնված:

Boeing перед крушением в Эфиопии слишком сильно ускорился
Командир авиалайнера Boeing 737 MAX 8 авиакомпании Ethiopian Airlines запросил разрешения на возвращение уже через три минуты после вылета из аэропорта в Аддис-Абебе, так как воздушное судно слишком быстро набирало скорость. Об этом говорится в статье, опубликованной в четверг в газете The New York Times.
По словам ее источников, ознакомившихся с данными о переговорах между экипажем лайнера и авиадиспетчерами, уже через минуту после взлета командир спокойным голосом сообщил о наличии проблем с "управлением полетом". Через две минуты диспетчеры обратили внимание на то, что самолет движется необычно. Через три минуты командир запросил разрешения на возвращение, при этом его голос свидетельствовал, что он находится в панике.
Как уточнили источники издания, диспетчеры пришли к выводу, что имеет место чрезвычайная ситуация еще до того, как экипаж сообщил об этом. Они, в частности, заметили, что самолет менял высоту полета на десятки метров, что свидетельствовало о наличии серьезных проблем, а также "ускорялся значительно сильнее, чем считается обычным".