Ռիսկերը դեռևս մեծ են. Ինչու է Ռուսաստանից Վրաստան ներդրումների ծավալը գերազանցում Հայաստանում ռուսական ներդրումների ծավալը
15/03/2019 11:05
Տնտեսական համագործակցության բնագավառում Ռուսաստանի և Վրաստանի քաղաքական հակասությունները երկրորդ պլան են մղվել և բիզեսի շահերից ելնելով՝ ակտիվ համագործակցություն է ծավալվում, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը:
Նշենք, որ 2018-ի տվյալներով Ռուսաստանից Վրաստան կատարված ներդրումների ծավալը գերազանցում է 60 մլն դոլարը, ինչն անհամեմատ ավելի է Ռուսաստանից Հայաստան կատարված ներդրումների ծավալից:
Նրա խոսքով, երկու տարբեր երկրների միջև տնտեսական քաղաքականությունը, ներդրումները մեծապես պայմանավորված են քաղաքական մոտեցումներով, և ակնհայտ է, որ քաղաքական վիճելի հարցերը որոշակի բացասական ազդեցություն են ունենում տնտեսական հարաբերությունների վրա, սակայն Ռուսաստանի և Վրաստանի պարագայում իրողությունն այլ է։
«Կան գործունեության տեսակներ, որոնք, ըստ էության, հաղթահարվում են, այսինքն՝ քաղաքական հակասություններն այդքան էլ չեն կարևորվում։ Եթե Ռուսաստանը Վրաստանում ներդրումային գործունեություն է իրականացնում, դա նշանակում է, որ գործարքը ձեռնտու է երկու կողմերին էլ», - ասաց Վարդան Բոստանջյանը։
Հարցին՝ ինչպե՞ս է ստացվում, որ ռազմավարական դաշնակից Հայաստանում Ռուսաստանը պակաս չափով ներդրումներ է կատարում, և ի՞նչ պետք է անի ՀՀ իշխանությունը՝ շտկելու իրավիճակը, տնտեսագետը նկատեց՝ գործարար միջավայրում վստահության մթնոլորտն էապես պետք է բարելավվի։
«Հայաստանում ներդրումային գործունեություն իրականացնելու համար ռիսկերը դեռևս մեծ են։ Այդպիսի գործունեությունը պահանջում է երաշխիքների մեծ համակարգ, իրավական ամրակուռ հիմքեր, ինստիտուցիոնալ համապատասխան մեխանիզմներ։ Եթե դրանք չկան, եղբայրը եղբոր մոտ ներդրումային գործունեություն չի իրականացնի։ Դա ոչ թե «նեղացածության» հարց է, այլ պարզապես ներդրումներ կատարողը հետագայում շահույթ ստանալու համար երաշխիքներ պետք է ունենա։ Այլ կերպ ասած՝ ռիսկերի շեմ կա, կան գործունեության տեսակներ, որոնք փոխշահավետ պետք է լինեն բոլոր կողմերին», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Վարդան Բոստանջյանի խոսքով, ներդրումային դաշտում Հայաստանում խնդրներ ծագում են մի շարք պատճառներով՝ փոքր շուկա, ռեսուրսների սղություն, իրավական ոչ լիարժեք հիմքեր։ Այս և մի շարք այլ գործոններ ներդրողների մոտ լրացուցիչ ռիսկեր են առաջացնում, և մեր խնդիրն է չեզոքացնել դրանք։
«Իշխանափոխության պարագայում մեր երկրում լավ նախադրյալներ կան, սակայն դրանք պետք է կենսագործել։ Ներդրողը պետք է համոզվածություն ունենա, իսկ դա, այնուամենայնիվ, որոշակի ժամանակ է պահանջում», - ամփոփեց տնտեսագետը։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է 2018թ. տնտեսական տվյալները, ըստ որի օտարերկրյա ներդրումների ծավալը անցնում է 1 մլրդ 200 մլն դոլարը: Ընդ որում, անցած տարի Ռուսաստանից Վրաստան կատարված ներդրումների ծավալը գերազանցում է 60 մլն դոլարը, ինչն անհամեմատ ավելի է Ռուսաստանից Հայաստան կատարված ներդրումների ծավալից: Սա այն դեպքում, երբ Ռուսաստանը և Վրաստանը չունեն դիվանագիտական հարաբերություններ և գտնվում են փաստացի պատերազմական վիճակում:

The political contradictions between Russian and Georgia have become secondary due to business interests, economist Vardan Bostanjyan told Aysor.am, referring to the 2018 data, according to which the volume of Russian investments in Georgia exceeds 60 million USD which is incomparably more as compared with Russia’s investments in Armenia.
The economist said that the economic policy between two different countries is agreed with political approaches and obviously, the political disputes have certain impact on economic relations as well, but in case of Russia and Georgia the situation is quite another.
“In some issues the political disputes do not play a key role and are being overcome. If Russia makes investments in Georgia, it means it is beneficial for the both parties,” Bostanjyan said.
As to how it may be explained that Russia makes lesser investments in the ally country Armenia and what the Armenian authorities should do to correct the situation, the economist said the climate of trust in the business environment must be improved.
“There are still many risks for implementation of investments in Armenia. Such actions demand big system of guarantees, firm legal grounds, institutional mechanisms. If there are no such even a brother will not make investment. It is not the matter of being offended but the investor must have guarantees of getting income in future,” the economist said.
Bostanjyan stressed that Armenia faces problems in investment field due to several reasons – small market, small resources, incomplete legal grounds.
“In conditions of change of power there are good prerequisites in our country but they should be brought into life. The investors must be convinced that it is a matter of time,” the economist concluded.
Georgia’s National Statistical Service published 2018 economic data according to which the foreign investments in the country exceed 1 billion 200 million USD. Russia’s investments exceed 60 million USD which is more as compared with Russia’s investments in Armenia and this is in conditions when Russia and Georgia do not have diplomatic relations.