ՀՀ կառավարության հետ «Լիդիան»-ի հայտարարած վեճի առկայությունը ազդանշան է հատկապես խոշոր ներդրողների համար. Ալեքսանդր Խաչատուրյան
15/03/2019 12:14
«Լիդիան Ինթերնեյշնլ լիմիթեդ» ընկերությունն օրերս հայտարարել էր, որ Ամուլսարի ոսկու ծրագրի ճանապարհների շարունակական շրջափակման կապակցությամբ Lydian UK Corporation Limited (Lydian UK)-ը և Lydian Canada Ventures Corporation (Lydian Canada)-ն պաշտոնապես տեղյակ են պահել ՀՀ կառավարությանը վերջինիս հետ վեճերի առկայության մասին:
Թեմայի շուրջ Aysor.am-ը զրուցել է տնտեսագետ Ալեքսանդր Խաչատուրյանի հետ։
- Պարոն Խաչատուրյան, ստեղծված իրավիճակում հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ արբիտրաժային գործընթաց սկսվի։
- Իհարկե կարող է։ Ես ենթադրում եմ, որ ընկերությունը նմանատիպ հայտարարություն չէր անի, եթե շատ լուրջ չդիտարկեր այդ հնարավորությունը։ Պետք է հիշել, որ «Լիդիանը» ցուցարկված ընկերություն է, և նրա ցանկացած գործողություն, քայլ և հայտարարություն ազդում է բաժնետոմսերի արժեքի վրա։ Մենք պետք է հասկանանք, որ երբ գործ ունես ցուցարկված ընկերության հետ, չեմ կարծում, որ դա կարող է միայն մանևր լինի։ Մենք չպետք  է մտածենք, որ դա ընդամենը տակտիկական մանևր է։
- Պարոն Խաչատուրյան, ի՞նչ հետևանքներ կունենա արբիտրաժային գործընթացը հայաստանյան տնտեսության համար։
- Ակնհայտ է, որ հայտարարությունից տառացիորեն մի քանի օր առաջ «Ֆիթչ» վարկանիշային միջազգային կազմակերպությունը հրապարակման մեջ արդեն ասել է, այսինքն՝ առանձին ֆիքսել է «Լիդիանի» խնդիրը, մի քանի երկրի դեսպան դրա մասին նշել են, որովհետև դա ազդանշան է հատկապես խոշոր ներդրողների համար։ Սրան անդրադառնալու են խոշոր ներդրողները։
Պետք է մի բան իմանալ. եթե փորձենք մի փոքր խորանալ նրա մեջ, թե ինչպես են խոշոր ներդրողները որոշում կայացնում գալ ինչ-որ երկիր և ներդրում անել, կհասկանանք, որ այնտեղ մարդիկ կան, որոնք զբաղվում են երկրի ռիսկի գնահատմամբ։ Այսինքն՝ երբ որևէ խոշոր ընկերության խորհուրդ որոշում է կայացնում գալ Հայաստան և ներդրում անել, նա ունի ներքին և արտաքին խորհրդատուներ, որոնք գնահատում են երկրի ռիսկը, այդ թվում՝ քաղաքական և տնտեսական։
Այդ մարդիկ հայկական պատրիոտիզմով բացարձակապես չեն տառապում։ Նրանք շատ օբյեկտիվ կարդում են վարկանիշային փաստաթղթերը և եզրակացություն կազմում։ Այդ եզրակացության մեջ, անշուշտ, նշելու են այն մասին, որ 300-400 միլինի ներդրում կատարած ցուցարկված ընկերությունը հայտարարում է ՀՀ կառավարության հետ վեճի մասին։ Իհարկե, փոքր և միջին ներդրողների որոշումների վրա սա չի ազդելու, քանի որ նրանք ավելի շատ ուշադրություն են դարձնում տնտեսության ընդհանուր վիճակի, սպառման ծավալների վրա։
Հիմա շատ կարևոր պահ է այն տեսանկյունից, որ պետք է շատ սթափ գնահատել իրավիճակը, բոլոր պլյուսներն ու մինուսները։ Կառավարությունը պետք է որոշում կայացնի, թե ինչ է անում՝ ընդունում, թե մերժում է վեճը, նստո՞ւմ է բանակցությունների և այլն։

Александр Хачатрян: Заявление компании «Lydian International Limited» о споре с правительством Армении – сигнал для крупных инвесторов
15/03/2019 13:37
Компания «Lydian International Limited» заявила на днях, что в связи с продолжающейся блокадой дорог к Амулсарскому золотоносному месторождению «Lydian UK Corporation Limited» (Lydian UK) и «Lydian Canada Ventures Corporation» (Lydian Canada) официально проинформировали правительство Армении об имеющихся с последним спорах.
В рамках двустороннего соглашения с Великобританией «Lydian UK» может представить спор в международный арбитраж через 3 месяца после официального уведомления, а «Lydian Canada», согласно двустороннему соглашению с Канадой, – через  6 месяцев.
Корреспондент Aysor.am побеседовал на эту тему с экономистом Александром Хачатряном.
- Господин Хачатрян, считаете ли Вы возможным начало арбитражного процесса в сложившейся ситуации?
- Конечно, это может произойти. Я предполагаю, что компания не сделала бы подобного заявления, если бы эта возможность не рассматривалась очень серьезно. Следует отметить, что Lydian котируемая компания и любое ее действие, шаг и заявление влияют на стоимость ее акцией. Мы должны понять, что имеем дело с котируемой компанией. Не считаю, что это может быть только маневром. Мы не должны думать, что это просто тактический маневр.
- Господин Хачатрян, какие последствия может иметь арбитражный процесс для армянской экономики?
- Очевидно, что буквально за несколько дней до заявления международной агентство «Fitch Ratings» уже обратилось к проблеме Амусларского месторождения, то есть, отдельно зафиксировало проблему Лидиан, об этом заявили также послы нескольких стран, поскольку это сигнал особенно для крупных инвесторов. К этому обратятся и крупные инвесторы.
Нужно знать одно, если мы попытаемся немного углубиться в то, как крупные инвесторы принимают решение приехать в ту или иную страну и осуществить инвестиции, то поймем, что там есть люди, которые занимаются оценкой рисков в этой стране. То есть, когда совет какой-то крупной компании принимает решение приехать в Армению и осуществить инвестиции, у него есть внутренние и внешние консультанты, которые оценивают риски в стране, в том числе политические и экономические.
Эти люди абсолютно не страдают армянским патриотизмом. Они очень объективно читают рейтинговые документы и составляют заключение. В этом заключении, несомненно, будет указано, что осуществившая 300-400 млн. инвестиций компания заявила о споре с правительством Армении. Конечно, это не повлияет на решения малых и средних инвесторов, поскольку они больше обращают внимание на общее состояние экономики, объемы потребления.
Сейчас очень важный момент для того, чтобы очень трезво оценить ситуацию, все плюсы и минусы. Правительство должно принять решение о том, что намерено делать, признать или отклонить спор, сесть за стол переговоров или нет и т.д.