ՀՀ կառավարության հետ «Լիդիան»-ի հայտարարած վեճի առկայությունը ազդանշան է հատկապես խոշոր ներդրողների համար. Ալեքսանդր Խաչատուրյան
15/03/2019 12:14
«Լիդիան Ինթերնեյշնլ լիմիթեդ» ընկերությունն օրերս հայտարարել էր, որ Ամուլսարի ոսկու ծրագրի ճանապարհների շարունակական շրջափակման կապակցությամբ Lydian UK Corporation Limited (Lydian UK)-ը և Lydian Canada Ventures Corporation (Lydian Canada)-ն պաշտոնապես տեղյակ են պահել ՀՀ կառավարությանը վերջինիս հետ վեճերի առկայության մասին:
Թեմայի շուրջ Aysor.am-ը զրուցել է տնտեսագետ Ալեքսանդր Խաչատուրյանի հետ։
- Պարոն Խաչատուրյան, ստեղծված իրավիճակում հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ արբիտրաժային գործընթաց սկսվի։
- Իհարկե կարող է։ Ես ենթադրում եմ, որ ընկերությունը նմանատիպ հայտարարություն չէր անի, եթե շատ լուրջ չդիտարկեր այդ հնարավորությունը։ Պետք է հիշել, որ «Լիդիանը» ցուցարկված ընկերություն է, և նրա ցանկացած գործողություն, քայլ և հայտարարություն ազդում է բաժնետոմսերի արժեքի վրա։ Մենք պետք է հասկանանք, որ երբ գործ ունես ցուցարկված ընկերության հետ, չեմ կարծում, որ դա կարող է միայն մանևր լինի։ Մենք չպետք  է մտածենք, որ դա ընդամենը տակտիկական մանևր է։
- Պարոն Խաչատուրյան, ի՞նչ հետևանքներ կունենա արբիտրաժային գործընթացը հայաստանյան տնտեսության համար։
- Ակնհայտ է, որ հայտարարությունից տառացիորեն մի քանի օր առաջ «Ֆիթչ» վարկանիշային միջազգային կազմակերպությունը հրապարակման մեջ արդեն ասել է, այսինքն՝ առանձին ֆիքսել է «Լիդիանի» խնդիրը, մի քանի երկրի դեսպան դրա մասին նշել են, որովհետև դա ազդանշան է հատկապես խոշոր ներդրողների համար։ Սրան անդրադառնալու են խոշոր ներդրողները։
Պետք է մի բան իմանալ. եթե փորձենք մի փոքր խորանալ նրա մեջ, թե ինչպես են խոշոր ներդրողները որոշում կայացնում գալ ինչ-որ երկիր և ներդրում անել, կհասկանանք, որ այնտեղ մարդիկ կան, որոնք զբաղվում են երկրի ռիսկի գնահատմամբ։ Այսինքն՝ երբ որևէ խոշոր ընկերության խորհուրդ որոշում է կայացնում գալ Հայաստան և ներդրում անել, նա ունի ներքին և արտաքին խորհրդատուներ, որոնք գնահատում են երկրի ռիսկը, այդ թվում՝ քաղաքական և տնտեսական։
Այդ մարդիկ հայկական պատրիոտիզմով բացարձակապես չեն տառապում։ Նրանք շատ օբյեկտիվ կարդում են վարկանիշային փաստաթղթերը և եզրակացություն կազմում։ Այդ եզրակացության մեջ, անշուշտ, նշելու են այն մասին, որ 300-400 միլինի ներդրում կատարած ցուցարկված ընկերությունը հայտարարում է ՀՀ կառավարության հետ վեճի մասին։ Իհարկե, փոքր և միջին ներդրողների որոշումների վրա սա չի ազդելու, քանի որ նրանք ավելի շատ ուշադրություն են դարձնում տնտեսության ընդհանուր վիճակի, սպառման ծավալների վրա։
Հիմա շատ կարևոր պահ է այն տեսանկյունից, որ պետք է շատ սթափ գնահատել իրավիճակը, բոլոր պլյուսներն ու մինուսները։ Կառավարությունը պետք է որոշում կայացնի, թե ինչ է անում՝ ընդունում, թե մերժում է վեճը, նստո՞ւմ է բանակցությունների և այլն։

Lydian International Limited announced that, in connection with the ongoing blockades of road access to the Amulsar Gold Project, Lydian U.K. Corporation Limited and Lydian Canada Ventures Corporation, subsidiaries of the Company, have formally notified the Government of the Republic of Armenia of the existence of disputes with the Government of Armenia.
Aysor.am has conducted interview with Alexander Khachaturyan, the consultant to former Prime Minister Karen Karapetyan.
- Mr Khachaturyan, do you consider the start of arbitration process possible in the created situation?
- Of course, I do. I suppose the listed company would not make such statement if it has not viewed that possibility very seriously. It is necessary to remember that Lydian is listed company and each its action influences on the value of shares. We must understand that such listed company will not maneuver. We must not think that it is just a tactical maneuver.
- Mr Khachaturyan, what consequences will the arbitration process have for Armenia’s economy?
- It is obvious that few days before the statement Fitch international rating organization referred to Lydian in its publication, besides ambassadors of few countries have also referred to it, and it is a sign for big investors. Big investors will refer to it.
It is necessary to know: if to go deeper into it and understand how the big investors make a decision to make investments in any country, we will understand that there are people there who are dealing with the assessment of risks of the country.
It means that when a board of any big company decides to come to Armenia and make investments, it has interior and foreign consultants who assess the risks of the country, including political and economic ones.
This people do not suffer from Armenian patriotism at all. They objectively read the rating documents and form conclusions which will indeed, fix that a company having made 300-400 million investments declares about disputes with the Armenian government. Of course, it will not affect the decisions of small and medium-sized investors as they pay attention more to general economic situation, consumption volumes.
It is a very important moment when it is necessary to soberly evaluate the situation, all the pros and cons. The government must make a decision whether to accept or reject the dispute and negotiate.