Արարատ Միրզոյանն ու Սալոմե Զուրաբիշվիլին փոխանակվել են դժգոհություններով
Երևանում հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ու Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին փոխանակվել են դժգոհություններով՝ կապված արտաքին քաղաքական մի շարք հարցերով:
ԱԺ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, ԱԺ նախագահն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առնչությամբ ՀՀ ԱԺ խոսնակն ընդգծել է, որ մեր երկրի իշխանությունները կողմ են խնդրի խաղաղ բանակցային կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում՝ հավելելով, որ Վրաստանը՝ որպես ԵԱՀԿ մասնակից պետություն, միացել է Մինսկի խմբի ձեւաչափում կարգավորմանը:
«Ուստի, մենք պետք է ջանքեր գործադրենք, որպեսզի հավասարակշիռ ու չեզոք ձեւակերպումներն այսուհետ եւս ուղենիշ լինեն Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ բոլոր հայտարարություններում», - ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը:
Այս համատեքստում նա իր մտահոգությունն է հայտնել Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարների՝ 2018թ. հոկտեմբերի 29-ի համատեղ հայտարարության վերաբերյալ, որտեղ նշվում էր հակամարտության կարգավորման սկզբունքներից միայն մեկը: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ հայ հասարակության շրջանում մտահոգություն են առաջացրել նաեւ Վրաստանի նախագահի՝ վերջերս Բաքու կատարած այցի ընթացքում հնչած որոշ ձեւակերպումներ:
Այս առումով խորհրդարանի ղեկավարն անընդունելի է համարել տարբեր հակամարտությունների համար ընդհանրացված մոտեցումները:
Իսկ Վրաստանի նախագահի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ Վրաստանի համար կարևոր է, որպեսզի իր տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը ճանաչվեն ոչ միայն խոսքերով,  նա  դատապարտել է  Արցախի Հանրապետությունից պատվիրակությունների այցերն Աբխազիա և Հարավային Օսիա:
Ս.Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները խոչընդոտում են համատեղ առաջընթացը և դրանց լուծման հարցում համագործակցությունը երկու երկրների համար կարևոր է:
«Եթե մենք խոսում ենք երկրի շահերի մասին, ապա հիմնական և միակ հետաքրքրությունը մեզ համար այն է, որ մեր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը ճանաչվեն և ճանաչվեն ոչ միայն բառերով, այլև փաստացիորեն», - ասել է Ս. Զուրաբիշվիլին:
«Այդ տեսանկյունից շատ տխուր է, երբ Լեռնային Ղարաբաղից պատվիրակություններն այցելում է Աբխազիա և Հարավային Օսիա և հարցեր են բարձրացնում այնպես, կարծես դրանք նույն տիպի հակամարտություններ են և որոնում են որևէ համաչափություն: Դա շատ տխուր և ցավալի է մեզ համար», - հայտարարել է Վրաստանի նախագահը:

Спикер парламента Армении и президент Грузии обменялись претензиями
На встрече в Ереване спикер парламента Армении Арарат Мирзоян и президент Грузии Саломе Зурабишвили обменялись претензиями.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, председатель Национального Собрания Армении обратился к проблемам региональной безопасности. В связи с карабахской проблемой А.Мирзоян подчеркнул, что власти Армении– сторонники мирного переговорного урегулирования конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, добавив, что Грузия, как государство-участник ОБСЕ, присоединилась к урегулированию в формате Минской группы.
«Мы должны приложить усилия, чтобы взвешенные и нейтральные формулировки и впредь были ориентиром во всех заявлениях по  Нагорному Карабаху», - подчеркнул А.Мирзоян.
В этом контексте он выразил озабоченность совместным заявлением министров иностранных дел Турции, Азербайджана и Грузии 29 октября 2018 г., в котором упоминается лишь один из принципов урегулирования конфликта. По словам спикера НС, в армянском обществе вызвали обеспокоенность также прозвучавшие в ходе недавнего визита в Баку некоторые формулировки президента Грузии. В этом плане глава парламента счел неприемлемыми обобщенные подходы к различным конфликтам.
Между тем, пресс-служба президента Грузии сообщает, что Саломе Зурабишвили заявила, что для Грузии важно, чтобы ее территориальную целостность и суверенитет признавали не только на словах, она осудила визиты делегаций из Нагорно-Карабахской Республики в Абхазию и Южную Осетию.
С.Зурабишвили заявила, что конфликты в регионе препятствуют совместному прогрессу и сотрудничество в их урегулировании важно для обеих стран.
«Для нас, если мы говорим об интересах страны, главный и единственный интерес, это чтобы наш суверенитет и территориальная целостность были признаны и признаны не только на словах, но и фактически», - сказала С.Зурабишвили, слова которой цитирует пресс-служба.
«С этой стороны очень печально, когда делегации из Нагорного Карабаха посещают Абхазию и Южную Осетию и сами ставят вопрос так, будто это конфликты одного и того же типа и ищут какую-то симметрию. Это для нас очень печально и болезненно», - отметила президент Грузии.